REPORTÁŽ: Stovka předškolních dětí rozplavala Třebovskou mašinku

Česká TřebováObrovským úspěchem, rozzářenýma dětskýma očima a spoustou gratulací skončil první ročník plaveckých závodů O Třebovskou mašinku, který se uskutečnil v sobotu 17. ledna v České Třebové. Pořadatelský plavecký oddíl TJ Lokomotiva Česká Třebová připravil závody pro děti od pěti do sedmi let, kterých se ve zdejším krytém bazénu hemžila celá stovka.

„Dorazily děti z osmi plaveckých oddílů, nejen místních, ale i z Brna, Pardubic nebo Trutnova. A měly opravdu širokou fanouškovskou základnu v podobě trenérů a rodičů, kteří zejména při závěrečných štafetách fandili jako o život. Dnešní akce byla opravdu vynikající,“ pochvalovala si Renata Eisenvortová, vedoucí trenér pořádajícího oddílu plavání TJ Lokomotiva Česká Třebová a zároveň ředitelka a autorka myšlenky závodů O Třebovskou mašinku.

V krytém plaveckém bazénu v České Třebové, který nabízí šest drah o délce 25 metrů, se děti utkaly hned v několika závodech. Připraveny byly tratě na 25 metrů znak, 25 metrů prsa, 25 metrů motýlek, 25 metrů volným způsobem, 50 metrů znak, 50 metrů prsa, 50 metrů motýlek či 50 metrů volným způsobem. Vrcholem pak byly dva štafetové závody na 6 x 25 metrů volným způsobem a 8 x 25 metrů volným způsobem.

„Po skončení akce za námi chodili trenéři ze všech zúčastněných oddílů a říkali, že přesně takhle by měly vypadat závody pro malé plavce. A to mě hrozně potěšilo. Naším cílem bylo, aby si děti hlavně pořádně zaplavaly. Pro spoustu z nich to byly úplně první závody, takže jsme chtěli, aby si to hlavně užily a zvykly si na závodní atmosféru,“ vysvětluje Renata Eisenvortová.

P1170026 P1170028 P1170029 P1170030 P1170031

K dobré náladě a celkově pohodové atmosféře přispěli i rodiče třebovských dětí. Maminky připravily pro trenéry a rozhodčí vynikající občerstvení, zatímco tatínkové spolu se staršími dětmi a dorostenci z pořadatelského oddílu pomáhali s přípravou bazénu na jednotlivé závody. Všechny děti v závěru akce obdržely diplomy za účast, nejlepší trojice z každého závodu získala i medaili. A vítězové štafet si mohli ještě pochutnat na vynikajícím dortu. Pro děti byl velkým zážitkem i účast sportovního hosta, juniorské mistryně Evropy v triatlonu Jany Jirouškové, která vítězům předala ceny. Nabitý program bohužel neumožnil účast bikerovi Jaroslavu Kulhavému, jednomu z patronů projektu ČUS SPORTUJ S NÁMI, který však organizátorům popřál hodně štěstí alespoň na dálku.

P1170039 P1170040 P1170041 P1170044 P1170048

„Jsem šťastná, že akce O Třebovskou mašinku měla takový ohlas. Pro mnohé trenéry to prý byly jedny z nejkrásnějších plaveckých závodů pro děti, jaké kdy viděli a prý za rok přijedou se svými svěřenci určitě znovu. A to je nejlepší reference, jakou jsme mohli dostat. Takže v našich aktivitách hodláme pokračovat a připravit pro malé děti další skvělé závody. Když to například srovnám s jinými závody pro tuto věkovou kategorii, je to vždy o nějakých třech stovkách dětí, neustálém čekání a shonu. U nás to nebylo tak chaotické, proto si i myslím, že si to děti o to více užily a stejně tak i jejich doprovod. A to nám dává do budoucna velkou motivaci,“ věří ředitelka závodu O Třebovskou mašinku Renata Eisenvortová.