REPORTÁŽ: Stovky orientačních běžců se představily v Jizerských horách v závodech jednotlivců i štafet

Víkend 2. a 3. června patřil v Jizerských horách orientačním běžcům, kteří se tam sjeli na 16. ročník závodu Petit Prix. Malebná příroda a příznivé povětrnostní podmínky přispěly k tomu, že se na různorodých tratích představily stovky účastníků. Akce byla součástí projektu České unie sportu ČUS Sportuj s námi, jehož mediálním partnerem je Deník.

„Pro náš sport je jedním z rozhodujících faktorů počasí, a to jsme si už ani nemohli přát lepší. Před startem sobotních odpoledních štafet se sice chvíli zdálo, že přijde bouřka, nakonec ale nespadla ani kapka. V sobotu se na krátké trati představilo 669 závodníků a dalších 312 v tříčlenných štafetách, neděli na trať vyběhlo 559 běžců. Našli se i tací, kteří se zúčastnili všech tří závodů,“ popsal Jan Picek z pořádajícího oddílu TJ Tatran Jablonec.

Sobotní dopoledne patřilo nejprve běžcům na krátké trati, odpoledne je ze shodného startovního místa u chaty Slovanka v Hraběticích následovaly tříčlenné štafety. Oba závody byly současně oblastním mistrovstvím Ještědské oblasti. V jednotlivcíchsi nejlépe vedli Michaela Omová z OOB TJ Turnov a Matouš Fürst z TJ Loko Liberec, štafety mužů i žen ovládly výběry OOB TJ Turnov.

V neděli se běžci představili na klasické trati a Turnovští potvrdili svou dominanci – z vavřínů se opět radovala Michaela Omová a prvenství vybojoval i její týmový kolega Kuba Dragowski.

„Kromě závodníků, kteří se orientačnímu běhu věnují dlouhodobě, dorazila k naší velké radosti i řada těch, kteří si jej přišli vyzkoušet poprvé. Pro ně jsme měli připraveny jednodušší tratě – po fáborcích nebo se snadnými mapami. Potěšilo nás, že dobrou třetinu opět tvořily děti a překvapení jsme nachystali pro ty úplně nejmenší – každé z dětí v doprovodu rodiče na fáborkové trati si totiž odneslo lízátko,“ uvedl Jan Picek.

Výsledky Petit Prix 2018, krátká trať muži: 1. Matouš Fürst (TJ Loko Liberec) 30:06 min, 2. Pavel Hradec (OOB TJ Turnov) 32:23, 3. Radek Nožka (OK Lokomotiva Pardubice) 32:43; krátká trať ženy: 1. Michaela Omová (OOB TJ Turnov) 37:38 min, 2. Anna Štičková (SK Severka Šumperk) 38:11, 3. Kateřina Kašková (OK Chrastava) 38:40; štafety mužů: Martin Luštický, Pavel Hradec, Tomáš Dlabaja (OOB TJ Turnov) 104:58 min; štafety žen: Michaela Omová, Markéta Poloprutská, Lucie Krafková (OOB TJ Turnov) 107:14 min; klasická trať muži: 1. Kuba Dragowski (OOB TJ Turnov) 74:36, Pavel Hradec (OOB TJ Turnov) 76:41, 3. Martin Luštický (OOB TJ Turnov) 78:21; klasická trať ženy: 1. Michaela Omová (OOB TJ Turnov) 57:39 min, 2. Kateřina Kašková (OK Chrastava) 62:02, 3. Pavla Heřmánková (OOB TJ Turnov) 66:26.

Kompletní výsledky na webu oris.orientacnisporty.cz.