REPORTÁŽ: Strakonické slalomy přilákaly na Otavu mladé naděje i bývalé olympioniky

Na vodě i na souši se to v sobotu 1. července a v neděli 2. července hemžilo ve Strakonicích v okolí přírodní peřeje na Horním Podskalí lidmi. Řeka Otava totiž hostila další ročník Strakonických slalomů, které si získaly za dobu své existence mezi kanoisty i kajakáři velkou oblibu. Z břehu pak napínavému kličkování mezi brankami přihížely zástupy fanoušků.

Počasí bylo nádherné, což potěšilo samotné závodníky a navíc to přitáhlo spousty diváků, kteří borcům na vodě vytvořili perfektní atmosféru. A bylo se na co dívat! Řada mladých kanoistů a kajakářů předvedla, že má ambice být pokračovateli slavné české sportovní tradice v těchto odvětvích. Dorazili i Jaroslav Volf, jenž je spolu s Ondřejem Štěpánkem v kategorii C2 bronzovým medailistou z olympiády v Athénách, stříbrným z Pekingu a mnohonásobným mistrem světa i Evropy či předseda Českého svazu kanoistů, mistr světa v kategorii C1 z Bourg-Saint-Maurice a dvojnásobný olympionik Stanislav Ježek,“ uvedl Václav Vondra z pořádajícího Kanoistického klubu Strakonice.

Na ostrově Podskalí bylo živo po oba dva dny. Závody začínaly vždy v 9 hodin a končily v odpoledních hodinách, každý den se dostaly do akce všechny kategorie. Mezi ženami po celé čtyři dny v kategoriích C1 i K1 nenašla přemožitelku Jana Matulková z TJ Dukla Praha. Mezi muži se v průběhu soboty a neděle v kategorii C1 prostřídali na prvních dvou místech Vít Šedivý reprezentující SK Vodní slalom České Budějovice a již zmíněný Stanislav Ježek. V K1 triumfoval v sobotu Radovan Zach z Kajak klubu Brandýs nad Labem a v neděli Jáchym Fröhlich z Klubu kanoistiky Roudnice nad Labem.

Kromě toho jsme tu měli recesistický závod pro příchozí, kdy bylo úkolem vplout z řeky do slepého ramene, přetáhnout přes šíji loď zpět do proudu a takto to zopakovat třikrát. Nakonec se nám sešlo 50 účastníků a v hlavním závodě jsme přivítali skvělých 350 lodí. Ti nejlepší si odnesli medaile, diplomy, trička, ale i funkční oblečení Moira nebo dárky věnované Strakonickým pivovarem,“ popsal Václav Vondra.