REPORTÁŽ: Stříbrný muž celkového pořadí mužů spěchal do porodnice

Už podevatenácté uspořádala TJ Start Bělá nad Radbuzou ve spolupráci s městem veřejný závod v přespolním běhu Bělská pětka. Na tratích od 300 do 3 000 m v kategoriích mládeže a ve dvou hlavních závodech na 5 000 m mužů a 3000 m žen se objevilo téměř 400 závodníků.

„Účast byla letos rekordní, dosud se u nás nejvíc sešlo 287 běžců. Tento rekord padl i díky tomu, že se v rámci závodu konalo oblastní mistrovství Plzeňského kraje. Pořadatelsky se závod povedl, přestože jsme díky velkému počtu účastníků měli trochu problém s měřením, ale nakonec to dopadlo ke spokojenosti všech. Zajímavosti bylo, že druhý muž na trati 5 000 metrů, domácí Petr Kamic, ihned po doběhu spěchal do porodnice za manželkou, kde se jim narodil syn,“ prozradil ředitel závodů Radek Bílý.

Nejrychlejší čas mezi muži zaběhl vítěz kategorie mužů do 35 let Martin Frei z AK Kroměříž – 18:13 min., jenž porazil domácího Kamice o šest vteřin. Mezi ženami to byla vítězka kategorie nad 35 let Petra Šmákalová ze Sokola SG Plzeň Petřín –12:11 min.

„Na Bělskou pětku jezdím už od žáků, kdy jsem vyhrával mládežnické kategorie. Nikdy se mi to však nepodařilo mezi dospělými – až letos. Ve druhém z pěti okruhů jsem vyrazil dopředu a chtěl závod rozhodnout, ale ve čtvrtém kole jsem však zjistil, že jsou kluci kousek za mnou. Proto jsem zpomalil a soustředil se až na poslední okruh. Na závěr jsem si věřil, ze závodů na dráze mám rychlost, kterou jsem využil, takže z mé strany velká spokojenost,“ svěřil se v cíli Martin Frei z AK Kroměříž.

Výsledky – muži (5000 m) – kategorie do 40 let: 1. Frei (AK Kroměříž) 18:13 min., 2. Kamic (Bělá nad Radbuzou) 18:19, 3. Voják 18:24, vítězové dalších věkových kategorií: Fronk (oba Mílaři Domažlice), Váchal (LK Tatran Chodov), Královec (Mílaři Domažlice). Ženy (3000 m) – kategorie do 35 let: 1. Doležalová (Atletika Klatovy) 13:07, 2. Fronková (AC Domažlice) 14:11, 3. Procházková (SV Stříbro) 14:15, kategorie nad 35 let: 1. Šmákalová (Sokol SG Plzeň Petřín) 12:11, 2. Forsterová (SC Maraton Plzeň) 13:50. Junioři a juniorky: Šilhavý (AC Domažlice) a Beshirová (Lok. Beroun), dorostenci a dorostenky: Karlach (AC Domažlice) a Křenková (ŠAK při ZŠ Přeštice).

Vítězové mládežnických kategorií (st. žactvo, ml. žactvo, přípravky, předškoláci): J. Pergler (ŠAK při ZŠ Přeštice) a Fürstová (TJ Baník Stříbro), M. Pergler (ŠAK při ZŠ Přeštice) a Provalilová (Mílaři Domažlice), Volfík (TJ Sokol Postřekov), Jindrová (AK Škoda Plzeň), Nový (SOLPZ) a Záhořová (TJ Baník Stříbro), Jahn (Draženov) a Burlová (ŠAK při ZŠ Přeštice).

Další podrobnosti a kompletní výsledková listina na www.tjstartbela.cz.