REPORTÁŽ: Sudetské Tojnárkovo bloudění přitáhlo na sever i zahraniční konkurenci

Posedmé se do Horního Jiřetína v Krušnohoří sjeli vyznavači rogainingu, aby se zúčastnili akce s malebným názvem Sudetské Tojnárkovo bloudění. Jde o obdobu orientačního běhu, kdy ovšem není pevně dané pořadí kontrol – závodníci si tak sami stanoví optimální trasu, což na ně klade nároky nejen po fyzické, ale rovněž po taktické stránce.

Lehce nás co do účasti poznamenaly obavy z pandemie, ale přesto se do závodu vypravilo 170 běžců z celé České republiky, ale rovněž z Lotyšska, Německa či Ruska. Počasí vyšlo na výbornou a řada lidí se nám hlásila už rovnou na příští rok. Naše konání zaujalo i turisty mířící kolem na zámek Jezeří a rovněž oni se chystají si s námi disciplínu vyzkoušet. Mimoto se dostavilo dost diváků, což přispělo ke skvělé atmosféře,“ vylíčil s úsměvem ředitel závodu Jan Tojnar z pořádajícího Krušnohorského rogainingového klubu Litvínov.

Třídenní seriál závodů otevřela v pátek noční etapa, kdy měli sportovci dvě hodiny na to, aby v terénu objevili všechna stanoviště a vrátili se zpět do výchozího bodu, jímž byl hostinec U Jezeří. Sobota patřila nejdelší, pětihodinové etapě a na neděli si připravili organizátoři skutečnou perličku: čtyřhodinovou etapu podle historické mapy z devatenáctého století.

Letošní ročník byl nesmírně vydařený. Každoročně na závod jezdíme až ze Zlína, a to od prvního ročníku. Vše bylo perfektně připravené, tratě zmapované jaksepatří, je znát, že za tím vězí pečlivá příprava. Nenechala jsem si ujít ani jednu etapu a podle všeho by to mohlo dopadnout na bednu,“ uvedla bezprostředně po závodě Anna Stackeová, zatímco čekala, zda její pozici ještě v součtu neohrozí některá z dobíhajících kolegyň.

To se nestalo, a tak se spolu s ostatními výherci mohla těšit z cen věnovaných městem Horní Jiřetín a oseckým pivovarem.

Výsledky 7. Sudetského Tojnárkova bloudění – muži: 1. Tomáš Myslivec, Milan Důrek, ženy: 1. Anna Stackeová, Monika Krejčíková, smíšené dvojice: Aleš a Jana Balcarovi.