REPORTÁŽ: Šumavský kufr zaznamenal rekordní počet účastníků

V neděli 7. října se v Albrechticích u Sušice uskutečnil 17. ročník závodů v orientačním běhu pro širokou veřejnost nazvaný Šumavský kufr 2018. Náročný kamenitý a skalnatý terén pod vrcholem Sedla prověřil nejen fyzickou zdatnost, ale i schopnost práce s mapou registrovaných závodníků i úplných nováčků.

„Do letošních závodů se přihlásilo 397 registrovaných závodníků. V nezávodních tratích startovala další šedesátka zájemců, což představuje v celkovém součtu dosavadní účastnický rekord,“ uvedla hlavní organizátorka akce Martina Liberdová z TJ Kašperské Hory.

Pořadatelé připravili dvanáct kategorií pro ženy a stejný počet i pro muže. Jednotlivé věkové skupiny měly jinou délku trati i rozdílný počet kontrol a také převýšení byla odlišná. „Trasy jsou při každém ročníku jiné. Tentokrát si účastníci pochvalovali, jak byly jednotlivé tratě postavené a připravené, nicméně prý byly hodně běžecké,“ řekla Martina Liberdová.

V hlavním závodě mužů startovalo 33 běžců, na které čekala trať o délce 9,5 kilometru s převýšením 325 metrů. Nejrychleji se s v pavučině devatenácti kontrol zorientoval František Kolovský z OK Lokomotiva Plzeň. Jeho čas měl hodnotu 80:26 min. Do hlavního závodu žen nastoupilo deset běžkyň. Trať 6,5 kilometru s převýšením 255 metrů se sedmi kontrolami zvládla v čase 62:11 min nejlépe Barbora Baldrianová z USK Praha.

První tři závodníci v každé kategorii byli odměněni. Oceněni však získali i všichni účastníci veřejných dětských závodů bez ohledu na pořadí. Na závěr organizátoři vyhlásili zvláštní ceny.  Šumavský kufr – závodník, který měl největší časový odstup od druhého závodníka v pořadí – si odnesl Josef Milota (muži nad 55 let, náskok 5:47 min). Primát Šumavský rychlík a Šumavská šipka pro muže a ženu s nejrychlejším průměrem na kilometr získali Jiří Donda (chlapci do 14 let, 6:51 min/km) a Eva Urbánková (dívky do 12 let, 9:05 min/km).

Kompletní výsledky najdete na https://oris.orientacnisporty.cz/Vysledky?id=4463