REPORTÁŽ: Světlušky na Božím Daru – dramatické souboje a přátelská atmosféra

Přání organizátorů, ale i vyznavačů běžeckého lyžování se vyplnilo. Na Božím Daru se ve Ski areálu Novako v náhradním termínu, ve středu 9. března, uskutečnil pátý ročník nočního běhu na lyžích – Světlušky. Původní termín závodu museli organizátoři pro nedostatek sněhu odložit.

20160309_182758

„Sněhové podmínky nebyly ani tentokrát vůbec ideální, na tratích jsme museli hodně pracovat. Náš závod však není pro profesionály, ale pro širokou veřejnost, a tak jsme moc rádi, že vše nakonec vyšlo,“ sdělil hlavní organizátor akce Jan Novák.

Do nočního závodu se přihlásilo kolem130 běžkařů, z toho více jak polovina byly děti a mládež. „Účast nebyla tak vysoká, zejména kvůli jarním prázdninám, ale i tak vládla v areálu pěkná a přátelská atmosféra. A to i díky povinným světýlkům, které musel mít na hlavě každý účastník,“ řekl Jan Novák.

Absolutním vítězem hlavního závodu „volným způsobem“ se stal Jan Kříž, který sedmnáctikilometrovou trať zdolal bruslením. Získal tak i titul Božídarský ponocný 2016. „V hlavním závodu startují běžci klasicky nebo volnou technikou. Bruslaři vyráží na trať o sedm minut později za klasiky.  Diváci tak mohli vidět i velmi dramatický boj o cílovou pásku. Kategorii žen pak vyhrála manželka Lukáše Bauera – Kateřina,“ doplnil Jan Novák.

Světlušky však mají ještě další dvě kategorie. Děti do 10 let běžely dvoukilometrovou vzdálenost klasicky. Chlapci a dívky narozené 2004 a starší pak zdolávali sedm kilometrů také klasicky.

Výsledky – 2 km – chlapci: 1. Mikuláš Bešta, 2. Štěpán Kováč, 3. Robert Šmejkal; 2 km – dívky: 1. Tereza Kolovratová, 2. Zuzana Študlarová, 3. Kateřina Harakalová; 7 km – muži: 1. Martin Plha, 2. Václav Bešta, 3. Vítek Študlar; 7 km – ženy: 1. Barbora Žampachová, 2. Gabriela Řeháková, 3. Anička Nováková; 17 km – muži: 1. Jan Kříž, 2. Tomáš Eberl, 3. Filip Eberl; 17 km – ženy: 1. Kateřina Bauerová, 2. Veronika Kubínová, 3. Monika Deverová.