REPORTÁŽ: Tachovská školička bruslení: malí bruslaři kompenzují nejistotu nadšením

Tachovská školička brusleníNadšený jásot, hemžení a občas trochu nejisté pohyby zaplavily v  úterý 6. a ve středu 7. ledna ledovou plochu zimního stadionu v Tachově. Místo trénovaných hokejistů však na led možná s menší jistotou, ale o to s větším zápalem vyjely děti převážně předškolního věku. Prvními lekcemi tak začal letošní ročník školičky bruslení organizované Hokejovým klubem Tachov.

Nikdo z malých bruslařů se vstupu na ledový povrch nebál, protože na ně dohlíželi zkušení trenéři . Skvělá atmosféra, jež zaplnila halu, zde bude k vidění pravidelně až do konce března. Každé úterý dopoledne si základy bruslení osvojí  děti z tachovských mateřských školek a každou první středu v měsíci se pak na brusle postaví žáci prvních tříd základních škol.  Školička bruslení se koná pro velký zájem již počtvrté.

„Původně jsme školičku bruslení pořádali i pro své děti. Postupně se ale ozývali i další rodiče a začali vodit své ratolesti. Zájem byl nakonec tak veliký, že se nám do kroužku přihlásily celé školky i třídy škol. Bruslení je mezi dětmi velmi oblíbené a my máme navíc příležitost objevovat nové talenty,“ vysvětluje důvody, které stojí za vznikem školičky, Pavel Hrůša z realizačního týmu Hokejového klubu Tachov.

Na led se pravidelně naráz vrhá někdy i padesát mladých bruslařů. Ti mají k dispozici zkušené trenéry, kteří jim přípravný zábavný program po celou dobu výuky. Nejprve je na ředě rozcvička, zvedání nohou a rukou, pak se už z ostra vyráží k jednotlivým stanovištím. U těch na děti čeká slalom, podjíždění nebo přeskakování překážek. Pro úplné začátečníky jsou připraveny tříkolky a trojnožky. „Žádné děti nám nepláčou, naopak se na led těší. I když zde pobydou jen hodinu, pro nás to znamená brzké vstávání, přípravu a následný úklid plochy. Naštěstí je nás dost, trenéry rekrutujeme také z řad kamarádů-hasičů,“ říká Pavel Hrůša.

Pokud se některý z mladých bruslařů projeví svým talentem, trenéři neváhají a hned osloví jeho rodiče, kteří jej mohou přihlásit na nábor mladých hokejistů. Pokud jím projde, získá zdarma výbavu na hokej a půlroční předplatné vstupu na led.  Na závěr série školičky bruslení dostane každý malý účastník tzv. „ledové vysvědčení“ v podobě certifikátu o jejím absolvování a také malou sladkou odměnu. Organizátoři a trenéři z HC Tachov se naopak mohou na oplátku těšit na originální obrázky ze zimního stadionu, které jim děti nakreslí.

Tachovská školička bruslení