REPORTÁŽ: Telnickou patnáctku nezastavila ani nečekaná obleva

Typický únor? Mrzne, až praští. Letos se to ale sešlo tak trochu jinak a místo teplot hluboko pod bodem mrazu leckde nastoupily spíš ty jarní. Proto i organizátoři 61. ročníku Telnické patnáctky s obavami hleděli k horám, co jim nachystají. Ty se ovšem v neděli 13. února rozhodly ukázat svou přívětivou tvář, a tak se nadšenci do běžeckého lyžování mohli vydat do stopy.

„Skutečně jsme se trochu strachovali, jak vše dopadne. Když ale nastalo nedělní ráno, nebe bylo jako vymetené, teplota lehce pod nulou a k tomu panovalo bezvětří. Pravda, museli jsme trochu improvizovat. Tratě, na kterých obvykle trénujeme a závodíme, nebyly vlivem rozmarů počasí v posledních dnech pro závod vhodné, naštěstí jsme měli v záloze jiné trasy, a tak vše proběhlo bez zádrhelů. Jen jsme měli patnáctku zkrácenou na dvanáct kilometrů,“ uvedl Zdeněk Smrž z pořádajícího běžkařského oddílu SKP Sever Ústí nad Labem.

V rámci intervalového startu se do stopy jako první vydali v 11 hodin nejmladší benjamínci, kteří museli zdolat vzdálenost 200 metrů. Obtížnost se s věkem účastníků zvyšovala až po dospělé kategorie, kdy ženy čelily šesti a muži dvanácti kilometrům neboli třem okruhům klasicky.

„Na účasti se podepsala termínová kolize s Jizerskou padesátkou a rovněž jarními prázdninami v okrese Teplice, ale stejně jsme přivítali stovku sportovců. Letos jsme rozdávali především symbolické ceny, jako potřeby k servisování lyží, vedle tradičních medailí a diplomů. Soudě dle feedbacku od závodníků však tou největší odměnou pro všechny bylo především to, že si po loňské hluché sezóně mohli opět sjet plnohodnotný závod a poměřit se s ostatními,“ řekl Zdeněk Smrž.

Výsledky 61. ročníku Telnické patnáctky – muži a junioři 12 km klasicky: 1. Antonín Mráz (FELP) 39:08,6 min, 2. Jiří Suchý (FELP) 39:27,1, 3. Vojtěch Schlechter (VSEK) 41:30,2, ženy a juniorky 6 km klasicky: 1. Lenka Schlechterová (SKPU) 21:08,4 min, 2. Michaela Moučková (LOTE) 21:20,0, 3. Tereza Matúšová (BAOS) 25:25,6, starší dorostenci 9 km klasicky: Pavel Švácha (KLSG) 27:03,8 min, starší dorostenky 6 km klasicky: Anna Šlechtová (BAOS) 28:38,6 min.

Foto: Jiří Kalhous

Kompletní výsledky na: czech-ski.com