REPORTÁŽ: Téměř 1 500 běžců v ulicích Brna – navzdory vedru padl rekord půlmaratonu

Šestý rok v řadě centrem Brna proběhli v neděli 22. dubna nejen výkonnostní, ale také rekreační běžci všech věkových kategorií v rámci Brněnského půlmaratonu či Brněnské desítky nebo některého z doprovodných mládežnických závodů. Krásný pocit z dokončeného závodu v cíli si užilo téměř 1 500 účastníků.

Jako první protnul cílovou pásku Brněnském půlmaratonu s výrazným náskokem obhájce loňského prvenství Jiří Čípa v rekordním výkonu 1:08:51 hod. Druhé místo patřilo Martinovi Kučerovi (1:14:13 hod.) a jako třetí doběhl Jan Mynář (1:18:39 hod.).

Půlmaratonskou trať žen nejlépe zvládla Tereza Ďurdiaková za 1:27:08 hod. – za ní doběhla Markéta Vechetová (1:29:57 hod.) a třetí stupínek obsadila Lenka Jančaříková výkonem 1:30:51 hod.

V Brněnské desítce protnul jako první cílovou pásku Jiří Petr v čase 35:23 min., druhý skončil Lukáš Kučera (37:10 min.) a třetí Jan Buchta (38:08 min.). V kategorii žen zvítězila Klára Mirvaldová za 43:53 min.

„Závod byl celkem náročný kvůli horku a větru, neboť jsem běžel velkou část závodu sám a musel jsem na trati hodně zapracovat. Naštěstí zde bylo tradičně dost dobře vybavených občerstvovacích stanic. Potřebné ochlazení také zajistilo kropení vodou od hasičů, což bylo velmi příjemné. S konečný výsledkem i obhajobou jsem nadmíru spokojený,“ řekl po doběhu staronový rekordman Jiří Čípa.

Brnem proběhli sportovci z více než 35 zemí světa. V rámci doprovodného programu vyběhla do ulic města navíc stovka dětí. V neposlední řadě mnoho běžců symbolicky zdolalo trať minidesítky a finančně přispělo na charitativní běh pro Ranou péči. Pomohli tak rodinám s dětmi s postižením.

„Jsme rádi, že se závod obešel bez vážnějších komplikací a zranění a že si ho všichni aktéři patřičně užili. I přes značné vedro se podařilo zdolat traťový rekord a mnozí si také vylepšili osobní časy z předchozích ročníků,“ komentoval průběh Aleš Čtvrtníček, ředitel závodů.

Brno letos ještě čekají dvě velké běžecké akce. Běh do schodů na AZ tower se uskuteční již v květnu a nočním Brnem se již tradičně sportovci proběhnou v září tohoto roku.