REPORTÁŽ: Tour de Zeleňák byla tahákem víkendu, padl při ní účastnický rekord

Ve Šluknovském výběžku bylo od pátku 1. září do neděle 3. září pořádně živo. V rámci devětatřicátého ročníku Tour de Zeleňák, která je nejstarším kontinuálně pokračujícím cyklistickým závodem v České republice, se organizátoři poprvé rozhodli vsadit na vícedenní program, což se rozhodně vyplatilo. Akce byla součástí projektu Tipsport Sportuj s námi.

Už v pátek se tak sešli vyznavači jízdy na kole v prostorách Bohemian Coffee House v Rumburku, aby se zúčastnili CykloFestu s vernisáží historických silničních kol i programem zahrnujícím besedy o profesionální i zážitkové cyklistice. „Vyšlo to fantasticky! V kavárně bylo narváno, někteří i stáli, jiní měli děti na klíně. O hodně to překročilo odhadovanou kapacitu, dorazilo více než sto lidí a pro nás to je signál, že tímto směrem bude dobré pokračovat i do budoucna,“ líčil nadšený Jan Novota z pořádajícího sportovního oddílu Mandavan.

V sobotu dopoledne přišla řada na zlatý hřeb víkendu v podobě samotného závodu. Do něj se tentokrát zapojilo napříč kategoriemi 878 dospělých, v doprovodných závodech pak sedmdesát dětí, což učinilo z letošního ročníku zatím ten nejobsazenější v historii. Nejprve v 9,55 hodin odstartovali z Lužického náměstí v Rumburku borci na 106 kilometrů dlouhou trasu Obr Zeleňáku, aby je o pět minut později následovali závodníci v rámci 54 kilometrů dlouhého Zeleňáku a s dalším pětiminutovým odstupem speciály v podobě kategorií MTB, koloběžky, historická kola s jedním pevným převodem a classico, zahrnující silničky vyrobené před rokem 1993 s ocelovým rámem a řazením na rámové trubce.

Jsme nesmírně šťastní, že jsme evidovali rekordní účast. Vzhledem k tomu, že za rok máme jubilejní, čtyřicátý ročník, tak samozřejmě pokukujeme po metě tisícovky závodníků. A vůbec už máme spoustu plánů, když to všechno vyjde, jak zamýšlíme, bude to skutečně velkolepé,“ usmíval se Jan Novota.

Mezičas mezi dojezdem dospělých cyklistů vyplnily přímo na náměstí v Rumburku doprovodné dětské závody i přímý přenos z trati zajištěný kameramany na motocyklech, který mohli diváci s doprovodným komentářem sledovat na velkoplošné obrazovce. Nebylo tedy divu, že Lužické náměstí praskalo ve švech a odměnou byly fanouškům napínavé finiše, při nichž se bojovalo o prvenství na posledních metrech. O výhře Tomáše Kalojirose nad druhým Petrem Fialou a třetím Janem Brňákem na nejdelší trati pak na cílové čáře rozhodly setiny vteřiny, stejně jako v případě tria Martin Kout, David Fanderlík a Clemens Kumpe na kratší trati.

Atmosféra, která panovala v prostoru startu a cíle i na trati, byla výtečná. Máme štěstí, že je na trase řada starostů, kterým se naše akce líbí a udělali jí ve svých obcích reklamu. My to podpořili závozem sudů s pivem, aby fanoušci podél trati nežíznili. Bouřlivé ovace pak sklidili borci při vyhlašování v Rumburku, to bylo jako pódium na opravdové velké akci. Pokračovali jsme posléze do večerních hodin s hudbou a v neděli vše završila společná vyjížďka národním parkem České Švýcarsko, na níž nechyběli bývalí profesionální závodníci Vojta Řepa a Karel Tyrpekl nebo zástupci cyklistické značky Posedla, která spolu s námi doprovodný program organizovala,“ uvedl Jan Novota.

Výsledky 39. ročníku Tour de Zeleňák – Obr Zeleňák, muži celkem (106 km): 1. Tomáš Kalojiros (RRK Group Pierre Baguette Benzinol) 2:33:34 h, 2. Petr Fiala (Xeelo) 2:33:34, 3. Jan Brňák (ML Tuning – Cyklotrener.com) 2:33:35, Obr Zeleňák, ženy celkem: 1. Jana Milec Jiřincová (Unlimited KM Trading CZ) 2:50:56 h, 2. Hana Kolářová 2:53:30, 3. Adriana Marschnerová (Unlimited KM Trading CZ) 2:55:09, Zeleňák, muži celkem (54 km): 1. Martin Kout (TJ Sokol Holé Vrchy) 1:19:29 h, 2. David Fanderlík (Unlimited KM Trading CZ) 1:19:30, 3. Clemens Kumpe (RSV Bautzen) 1:19:30, Zeleňák, ženy celkem: 1. Denisa Slámová 1:24:00 h, 2. Eliška Drahotová 1:28:37, 3. Sofie Stránská (Active Tour Team) 1:28:41, MTB: Maximilian Geisler (Sebnitzer RV 1897 e. V.) 1:26:09 h, koloběžky: Milan Jelínek (ED Silvini) 2:24:32 h, classico: František Landa (KCL Kooperativa-Svijany) 1:27:27 h, historická kola: Steffen Raum (Sebnitzer RV 1897 e. V.) 1:41:28 h.

Kompletní výsledky na: zelenak.cz

Foto: Pavla Brunhoferová