REPORTÁŽ: Tradice zůstala zachována, Mikulášský běh na Bradech covid nezastavil

Od roku 1946 se pravidelně koná Mikulášský běh na Bradech, což z něj činí jeden z nejstarších terénních běhů v České republice. Ani letos tomu nebylo jinak, vzhledem ke zpřísnění hygienických podmínek se jej ale organizátoři rozhodli stejně jako v loňském roce uspořádat individuální formou.

„Dlouhá tradice zavazuje, a tak jsme před závodem říkali, že nesmí dojít k přerušení i kdyby měla běžet jen naše vnoučata. Milovníci běhu nás ale ve štychu nenechali a na start si jich navzdory netypické situaci našlo cestu více než 250. Odměnou jim bylo krásné zimní počasí, v sobotu se běhalo rychle, země byla zmrzlá, v neděli pak o něco pomaleji, zato po čerstvě napadnuté sněhové pokrývce,“ řekl Petr Šindelář z pořádajícího AC TJ Jičín.

Kdo se chtěl zapojit, tomu stačilo dorazit od pátku 3. prosince do neděle 5. prosince na místo startu na Bradech u Jičína, proběhnout vyznačenou trať o délce 2.800 metrů a následně do připraveného boxu vhodit lístek se svým jménem a dosaženým časem. Připraveny byly i trasy pro děti od nejkratší měřící 25 metrů po nejdelší měřící 300 metrů.

„Děti musely být celý rok moc hodné, protože k nám dorazil dokonce Mikuláš a přinesl každému z malých běžců sladkou odměnu. Dospělí se tentokrát museli obejít bez cen, pouze jsme vyhlašovali jejich výsledky,“ uvedl Petr Šindelář.

Výsledky Mikulášského běhu na Bradech – muži: 1. Jan Schulhof (OOB TJ Turnov) 10:21 min, 2. Přemysl Ježek (AC SN Liberec) 11:48, 3. Josef Drbohlav (POKO Running Team) 11:52, ženy: 1. Gabriela Veigertová (AC TJ Jičín) 12:19 min, 2. Michaela Omová (OOB TJ Turnov) 13:23, 3. Viktorie Vyziblová (SC Jičín) 13:48.

Kompletní výsledky zde.

Foto: Petr Šindelář