REPORTÁŽ: Tradiční akce Ve Víru běháme všichni se vydařila, závodníkům přálo i počasí

Sobota 25. srpna patřila v obci Vír v údolí malebné řeky Svratky milovníkům běžeckého sportu, kteří tam zamířili na sérii závodů pro děti, dorost i dospělé, souhrnně nazvanou Ve Víru běháme všichni.

„Tropická vedra, která nás provázela celé léto, naštěstí ve čtvrtek opadla, a tak jsme mohli v sobotu ve Víru přivítat závodníky za podmínek, které běhání vyloženě svědčily. Teplo bylo tak akorát, občas zavál svěží vítr a současně se podařilo, že se celý závodní den obešel bez jediné kapky deště,“ popsal povětrnostní podmínky při závodu Zdeněk Šudoma, předseda pořádajícího sportovního oddílu Jiskra Vír.

Na Vysočinu do obce Vír ležící přímo pod hrází stejnojmenné přehrady si poslední prázdninovou sobotu našlo cestu více než 200 milovníků běžeckého sportu, z toho 67 dospělých a 177 dětí a dorostenců. Ráno patřilo jubilejnímu, 40. ročníku Běhu Vírem mládeže, v jehož rámci na přítomné děti čekaly kategorie různé obtížnosti odstupňované dle věku.

Odpoledne se zapojili dorostenci a především pak muži a ženy v hlavním závodě, jímž byl rovněž jubilejní, 65. Malý svratecký maraton. Jako první si s 32 kilometrů dlouhou tratí do Nedvědice a zpět poradil Jan Kohut, následovaný Jakubem Exnerem a ultramaratoncem Danielem Orálkem. Mezi ženami se z prvenství radovala Mirka Pešáková, stříbro a bronz si rozdělily Nina Bartoňková a Lucie Johaníková.

„Mužský závod nabídl strhující závěr, jaký jsme tu již dlouho neměli. Jan Kohut s Jakubem Exnerem drželi společné tempo celých 32 kilometrů a rozhodlo se mezi nimi až v cílovém prostoru, kdy o pouhou vteřinu zvítězil Kohut. Ten si tak díky předchozí výhře v horském běhu Bystřickem kolem Vírské přehrady zajistil zisk poháru Běháme Vysočinou,“ uvedl Zdeněk Šudoma.

Výsledky 65. Malého svrateckého maratonu, muži: 1. Jan Kohut (Univerzita Brno) 2:02,02 h, 2. Jakub Exner (P.TEAM) 2:02,03, 3. Daniel Orálek (BehejBrno.com) 2:04,27, ženy: 1. Mirka Pešáková (AC Racers) 2:19,28 h, 2. Nina Bartoňková (AK Drnovice) 2:31,47, 3. Lucie Johaníková (AC Moravská Slavia) 2:34,08.

Kompletní výsledky: www.stopcy.com

Foto: Miroslav Nosek