REPORTÁŽ: Třemošenská padesátka přilákala dva tisíce účastníků – přibylo mezi nimi rodičů s dětmi

TremosnaTřemošenská padesátka, největší dálkový pochod v Plzeňském kraji, přilákal v sobotu 4. října na start přesně 2 003 účastníků. Ti se za krásného slunečného počasí vydali na některou ze šesti pěších nebo pěti cykloturistických tras.

Všechny účastníky letošního, 42. ročníku přijel do Třemošné osobně pozdravit také patron projektu ČUS SPORTUJ S NÁMI herec, režisér a všestranný sportovec Jakub Kohák. V doprovodu jednoho ze zakladatelů pochodu Břetislava Steidla absolvoval čtyřkilometrový okruh určený jinak především rodičům s kočárky. Cestou však přičinlivý patron rozhodně nelenil a kromě toho, že rozdával úsměvy a pohodu, do igelitové tašky sbíral odpadky.

„Jít po boku pana Koháka bylo velice zábavné, užili jsme si spoustu legrace. Trasu pochodu měníme zhruba jednou za čtyři až pět let, aby si účastníci užili i jiná místa krásné krajiny. Rekordní účast jsme zaznamenali před deseti lety, kdy dorazily dva a půl tisíce turistů, ale i ta letošní je výborný. Je dobrou zprávou, že přibývají především rodiče s dětmi a těm nejmenším pochodníkům jsou tři-čtyři roky. Mnohé rodiny přicházejí na start s kočárky nebo vozíky. Tento trend nás velice těší, protože naším cílem je dostat mládež od počítačů do přírody,“ pochvaluje si Břetislav Seidl.

_MG_2956 copy _MG_2849 copy _DSC2813 copy _DSC2803 copy _DSC2769 copy

Pro pěší turistiku byly vyhrazeny tratě o délce 4, 8, 16, 28, 36 a 50 km, pro cykloturistiku po silnici připravili organizátoři trasy o délce 35 a 71 km, pro terénní o délce 16, 40 a 58 km. Největší zájem veřejnosti byl právě o ty nejkratší – na 4 km se vydalo 330 zájemců, na 8 km 699 účastníků. K zajímavostem patřilo i to, že z cyklotras vyhrála v oblibě nad silnicí terénní trať na 40 km. Nejmladším účastníkem se stal Lukáš Schejbal, který se narodil 13. září 2014, takže mu byly pouhé tři týdny! Celé čtyři kilometry krásně prospal v kočárku:-) Skleněný pohár od manažerky Plzeňské krajské organizace ČUS Ireny Kunschové za něj převzala jeho maminka.

„Myslím, že tento ročník se skvěle vydařil a podmínky už snad ani nemohly být lepší. Dvaačtyřicátý ročník hodnotím nejvýše za posledních sedmadvacet let. Turistů nakonec přišlo víc, než jsme očekávali. Každý, kdo úspěšně dorazil do cíle, se stal vítězem. Od nás dostal účastnický diplom a skleničku s logem pochodu,“ říká Petr Kule, ředitel Třemošenské padesátky a člen pořádajícího Klubu českých turistů Tatran Třemošná. A jedním dechem s trochou nostalgie dodává: „My, pořadatelé, se pochodu, bohužel, nemůžeme zúčastnit a užít si atmosféru s ostatními přímo na některé z tras. Ty si projdeme jen při přípravě akce pár týdnů předem. Na druhé straně jsme však rádi, že lidem umožníme pohyb a pobyt v krásné přírodě.“

_DSC2730 copy _DSC2713 copy _DSC2709 copy _DSC2665 copy _DSC2484 copy

Jedním z aktivních a pravidelných účastníků, který se vydal na horském kole vstříc čtyřem desítkám kilometrů v terénu byl také Vladimír Kostelný, ředitel plzeňské oblasti Českých drah. „Jezdím sem v posledních letech pravidelně, protože akce se mi velice líbí a má úžasnou atmosféru. Scházejí se zde lidé, kteří mají společný zájem o pohyb, sport a přírodu a každý si zde najde trasu, která mu nejvíc vyhovuje. Letos cyklistům dávaly asi nejvíc zabrat lesní úseky s kořeny, na nichž to klouzalo, takže bylo potřeba s nimi trochu bojovat. Stejně jako další i já mohu slíbit, že za rok jsem v Třemošné zas!“

_DSC2376 copy _DSC2283 copy _DSC2237 copy _DSC2212 copy _DSC2210 copy