REPORTÁŽ: Tři rekordní zápisy ozdobily za zvuků fanfár a pod dohledem Švejka výstupy na čtyři českobudějovické věže

Ceske BudejoviceNa 350 aktivních účastníků a tisíce dalších nadšených přihlížejících obsadilo náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích, kde se v neděli 28. září uskutečnil 3. ročník akce Den věží a rozhleden. Ta se v letošním roce stala součástí projektu České unie sportu ČUS SPORTUJ S NÁMI.

Úderem 10. hodiny herec Jiří Mádl přivítal všechny účastníky, poté se rozezněla slavnostní fanfára a dobrý voják Josef Švejk v dobové uniformě, jehož podobu na sebe v tento slavnostní den vzal herec Přemysl Kubišta, startovacím výstřelem vyslal na celodenní pouť za vrcholy čtyř českobudějovických věží stovky nadšenců.

„Nejtěžší zastávka čekala chodce hned na začátku, jako první totiž zdolávali vrchol Černé věže, která má 220 schodů. Další věže – Radniční, Rabštejnská a Železná panna – již mají kolem 60 schodů. O to víc jsem rád, že po prvním výstupu všichni vydrželi a postupně zdolávali další a další vrcholy. Tím spíš, že jsem mezi letošními účastníky zaznamenal hlavně rodiny s dětmi. Na každém vrcholu jsme pořizovali hromadné fotky, kde byl vždy kulisou nádherný výhled do krajiny,“ popsal průběh 3. ročníku Dne věží a rozhleden hlavní organizátor akce Marcel Goetz, který je zároveň předsedou Českého svazu rekreačního sportu.

Aby se chodcům lépe šlapalo, do kroku jim hrála kapela Švejk&C. K.Šraml, která rovněž dobyla všechny věže i se svými hudebními nástroji. Dokonce i harmoniku dostali členové kapely na Černou věž a jako správní profesionálové pak na každém vrcholu zahráli. Odměnou jim bylo vždy nealkoholické pivo, na kterém si s radostí pochutnal i jejich hvězdný společník, sám dobrý voják Josef Švejk osobně. Ten se zároveň zdoláním všech čtyř českobudějovických věží zapsal do Guinnessovy knihy rekordů.

Pro odborné komisaře, kteří vždy na platnost rekordu dohlížejí, to však v tento den nebyla jediná práce. Ve spolupráci s Agenturou Dobrý den a pelhřimovským Muzeem rekordů a kuriozit při Dnu věží a rozhleden vznikly ještě dva další rekordní zápisy.

V obou případech šlo o nejdelší přihrávku dvou hráčů s míčem, kdy jeden stojí na vrcholku Radniční věže měřící 17,60 metru a druhý dole na náměstí. Do zdolání rekordu se pustili zástupci hned dvou sportovních odvětví, dvojice basketbalistů a korfbalistů. Basketbalovým hráčům se povedla rekordní přihrávka hned na první pokus, a to hodem dlouhým 26 metrů. V případě korfbalistů komisaři vybírali z šesti platných pokusů, z nichž nejdelší měl hodnotu 31 metrů a rovněž mohl být zapsán do Guinnessovy knihy rekordů.

084 106 201 126 112

„Lidé na náměstí při každé chycené přihrávce mohutně skandovali a tleskali. Velký zážitek to byl hlavně pro padesátku účastníků, kteří zrovna zdolávali Radniční věž, takže sledovali hody přímo z jejích ochozů. To byla opravdu paráda,“ pochvaloval si hlavní organizátor Marcel Goetz.

O sportovní výkony však nebyli ochuzeni ani ti, kteří přímo nezdolávali zdejší věže. Na náměstí Přemysla Otakara II. byl po celý den připravený bohatý doprovodný program. Herec Jiří Mádl provedl zajímavými sportovními aktivitami tělesně postižené návštěvníky, neobvyklou přehlídku sportů ukázali zástupci České asociace Sportu pro všechny, součástí bylo vystoupení gymnastek i oblíbené Medobraní. A jako na každé správné sportovní akci nechyběli ani významní sportovní hosté a olympionici, jako například Marta Urbanová-Daňhelová, členka stříbrného družstva pozemních hokejistek z letní olympiády v Moskvě 1980 nebo moderní gymnastka Dominika Červenková, účastnice letní olympiády v Aténách v roce 2004.

Na Den věží a rozhleden nyní naváže Měsíc věží a rozhleden, který potrvá až do 28. října. A nadšením oplývající hlavní organizátor by si podobné akce klidně zopakoval několikrát do roka. „Z průběhu letošní akce jsem opravdu nadšený a celkově moc spokojený. Vlastně to předčilo veškerá očekávání. A to i díky zapojení do projektu ČUS SPORTUJ S NÁMI, protože jsme díky finanční podpoře mohli všechny účastníky odměnit drobnými dárky, tričky a dalšími drobnostmi. Věřím, že i díky malým suvenýrům se k nám lidé budou chtít vracet a rád bych, aby se z této akce stala skutečná tradice. Pořádat podobné aktivity zejména pro děti mne moc baví a klidně bych se jimi zabýval dalších 20 let – a pravidelně. Intenzivně spolupracujeme právě s Českou asociací Sportu pro všechny, takže se chceme ještě více zaměřit na pohyb dětí a dělat nábory. Dokonce ani po skončení Dne věží a rozhleden nezůstalo náměstí prázdné. Několik malých chlapců popadlo míč, hráli fotbal a stříleli na bránu. Lepší zakončení dnešního dne bych si nemohl přát,“ dodal závěrem dojatý Marcel Goetz.