REPORTÁŽ: Triatlonisté v Ostrově: Kubíčkův sedmý triumf v terénu

Ostrov, druhé největší město na Karlovarsku, se stal „hlavním městem“ triatlonu. Uskutečnil se zde jubilejní, 10. ročník populárních závodů  XTri v terénním triatlonu, který v minulosti nesl název Xterra. Letos nabídl mistrovství ČR ve sprintu a pak i duatlon dětí a mládeže a hobby závod jednotlivců a štafet.

Ostrov

„Náročný program, kterého se zúčastnilo 380 závodníků, zajišťovalo 110 pořadatelů, ze zdravotním zajištěním pomáhali lékaři z ostrovské nemocnice, členové Horské služby a na trati cyklistické části bylo 16 policistů.  Vše dopadlo na jedničku, registrovali jsme vesměs kladné ohlasy na průběh i vlastní organizaci, líbil se i doprovodný program určený zejména rodinám s dětmi,“ řekl sportovní ředitel a velitel tratí Jan Novák.

„Na start dětského duatlonu se v deseti věkových kategoriích postavilo 190 dětí z jedenadvaceti škol.  Hobby závod absolvovalo 93 sportovních nadšenců a na startu štafet bylo devět trojic. Nejmladšímu závodníkovi byly čtyři roky a nejstarším triatletem byl sedmasedmdesátiletý borec,“ vypočítal Jan Novák.

V letošním roce připravili pořadatelé s Městským úřadem Ostrov novinku, která se týkala běžecké části. Jak děti, tak dospělí probíhali krásnou dvoranou městského úřadu. Centrem závodů bylo tradičně Staré náměstí, plavalo se ve Velkém rybníku a běhalo se v zámeckém parku.

Na mistrovský závod ve sprintu se přihlásilo 53 borců, triumfoval Jan Kubíček, který v Ostrově vyhrál už posedmé. Byl velkým favoritem, vždyť letos získal bronzovou medaili na mezinárodním mistrovství Rakouska a má i skvělé 9. místo ze Světového poháru v Řecku.

„Spokojený s vítězstvím samozřejmě jsem, i když v poslední době mám tak trochu jiné, než závodnické starosti – příjemné… před čtrnácti dny se nám narodil syn. V Ostrově závodím hrozně rád, je to dobrý triatlon. Z vody jsem vylézal třetí, po čtyřech kilometrech na kole už jsem byl s náskokem v čele. V té chvíli se člověk stává jakousi lovnou zvěří a musí se rozhodnout, jak s takovou situací naložit. Buď se do toho opřít, nebo taktizovat. Jsem typem závodníka, který se do toho vždycky opře a věří, že vydrží až do cíle. Jsme rád, že se to podařilo i tentokrát, i když výhru nechci přeceňovat,“ komentoval svůj úspěch Jan Kubíček.

Tak trochu jako povinnost bere ostrovský triatlon jeden z našich nejlepších dálkových běžců na lyžích Petr Novák (celkově devátý), který skončil na letošním Vasově běhu ve Švédsku dvanáctý a byl vyhlášen nejlepším sportovcem Karlovarského kraje. „Jsem úplně na začátku letní přípravy. Začínám nabírat objemy, zvykám si na běh. A ten, musím přiznat, hodně bolí. Závod jsem si užil, šel jsem na pohodu, nebylo to na sto procent. Triatlon, kterému jsem se před lety věnoval naplno a účastnil se Světových pohárů a mistrovství světa, však absolvuji rád dodnes. Je vhodným doplňkem a beru ho jako takový příjemný hobby-závod,“ svěřil se Jan Novák.

Všech deset ročníků má v nohách Tomáš Eberle (celkově desátý). „Jsem původem lyžař, věnoval jsem se i bikům a před lety mě Jan Novák nalákal do organizačního štábu, kde mám na starosti právě cyklistickou část. Takže si ji tak trochu stavím i pro sebe Letos nám přálo počasí, v předchozích ročnících bylo příliš velké horko, které nikomu moc nepřidá. S výkonem jsem spokojený, i když v cíli si pokaždé říkám, že to mohlo být ještě o fous lepší,“ uvedl Tomáš Eberle.

Individuální absolutní vítězství  v hobby závodě jednotlivců se podařilo obhájit loňskému vítězi Ondřejovi Paříkovi z Kolína.

Výsledky mistrovství ČR ve sprintu –  muži (800 m plavání – 20 km cyklistika – 5 km běh): 1. Kubíček 1:18:51,1 hod., 2. Holub (Velosport Valenta team) -1:27,3 min., 3. Jindra (Eleven-Rubena Test Te) -1:34,9, dorostenci (400 m plavání – 14 km cyklistika – 5 km běh): 1. Velíšek (TCV Jindřichův Hradec) 53:54,2 min., 2. Pavlík (Cykloteam Ostrov) -3:16,5 min., 3. Slanina (X-Team BaNo) -5:03,6, mistrovství ČR ve sprintu – ženy (800 m plavání – 20 km cyklistika – 5 km běh): 1. Roubalová (Sport. klub Kola Víšek) 1:41:22,5 hod., 2. A. Grabmüllerová (Ekol team) -54,6 min., 3. Š. Grabmüllerová (B&H Triatlon České Budějovice) -55,2, dorostenky (400 m plavání – 14 km cyklistika – 5 km běh): 1. Ficenecová (TJ Slavia Karlovy Vary) 1:09:12,9 hod., 2. Černá (Tryfit Racing team) -2:35,9 min., 3. Kounovská -3:35,3.

Kompletní výsledkové listiny všech závodů a jednotlivých kategorií na stránkách http://www.czechtriseries.cz/race/list a www.xterraostrov.cz.

 

Foto: czechtriseries.cz

Ostrov2016-1 Ostrov2016-1a Ostrov2016-1b Ostrov2016-1c Ostrov2016-2 Ostrov2016-3 Ostrov2016-4 Ostrov2016-5