REPORTÁŽ: Trnava X-race prověřila schopnosti kanoistů a kajakářů

Co by kamenem dohodil od Santiniho barokního klášterního komplexu v Želivě se od pátku 26. května do neděle 28. května uskutečnil další ročník extrémního závodu pro kanoisty a kajakáře Trnava X-race. Jak už se stalo zvykem, i letos byla akce zařazena do projektu Tipsport Sportuj s námi.

Počasí vyšlo fantasticky a možná i to je důvod, že se letos zúčastnilo nejvíc závodníků v historii, měli jsme nějakých 130 lodí. Rekordní zájem evidujeme i v rámci doprovodného volného splouvání. Moc nás těší příznivé reakce, teď si chvilku odpočineme a pak abychom začali pomalu připravovat další ročník,“ popsal své plány David Felgr z pořádajícího sdružení Trnava X-race.

Dějištěm závodů se stal umělý vodní kanál Trnávka, který patří k nejobtížnějším na světě a je nejnáročnějším v Evropě. V pátek od 17 do 19 hodin si jej posádky mohly vyzkoušet v rámci volného splouvání. Večer následovala společná grilovačka a soutěžní projekce filmů s vodáckou tematikou, kdy si hlavní cenu odnesl Filip Kořínek za svůj snímek o sjezdu Tatlow Creeku, jedné z nejlegendárnějších řek v Britské Kolumbii.

Sobota patřila kompletně závodům. V 10 hodin odstartoval fun slalom, ve 13,30 hodin sprint a nakonec v 16 hodin kayakcross. Posledně jmenovaná disciplína, jež si za rok odbude svou premiéru na letních olympijských hrách v Paříži, je obzvlášť divácky vděčná, jelikož se na bouřlivé vodě lodě dostávají do přímého kontaktu.

Na vše dohlížela spousta dobrovolníků a jsme moc rádi, jak pěkně se letošní ročník vydařil. V sobotu po vyhlášení následovala velká party, kdy jsme dražili kajak a suchý oblek. V neděli pak ještě byla možnost volného splouvání, kterou využila spousta vodáků. Celkově byla báječná atmosféra, což je pro nás ta největší motivace do dalších let,“ uvedl David Felgr.

Výsledky Trnava X-race – muži slalom K1: Jan Beneš (HG Sport) 3:09,95 min, ženy slalom K1: Veronika Vojtová (USK Praha) 3:11,42 min, slalom C1: Jan Choutka (Hiko Team) 3:30,28 min, muži sprint K1: Michal Buchtel (Hiko Team) 2:01,98 min, ženy sprint K1: Veronika Vojtová (USK Praha) 2:05,23 min, sprint C1: Eduard Doskočil (Vodáci Choceň) 2:16:69 min, muži cross K1: Jan Choutka (Hiko Team) 450 bodů, ženy cross K1: Veronika Vojtová (USK Praha) 450 bodů, cross C1: Jan Choutka (Hiko Team) 450 bodů.

Kompletní výsledky na: txr.cz