REPORTÁŽ: Trutnovská desítka úspěšně představila hned několik novinek

Dlouhé roky bylo zvykem, že byl nedílnou součástí Trutnovské desítky půlmaraton. Letos se organizátoři rozhodli program překopat, a tak se v sobotu 8. června v Trutnově setkali vyznavači canicrossu a běžci na tratích pět a deset kilometrů. Nový formát se setkal s úspěchem a výraznější problémy nepůsobil ani nešťastný souběh se závody v triatlonu. Akce byla součástí projektu České unie sportu Tipsport Sportuj s námi.

Na premiérový canicross dorazilo 40 závodníků, pětku a desítku si zvolilo 48, respektive 50 běžců a vše doplnilo 150 startujících dětí. Musím tedy říct, že jsme s účastí velice spokojeni. Líbilo se u nás i samotným sportovcům, máme velice pozitivní ohlasy. K úspěšnému dni přispělo i počasí, které bylo už úplně letní,“ uvedl Stanislav Opočenský z pořádajícího sportovního klubu Kasper Swix Trutnov.

V lesoparku v místním sportovním areálu Paradráha přišli jako první na řadu v 9,30 hodin intervalovou formou vyznavači canicrossu. Bylo tomu tak proto, aby psi absolvovali pětikilometrový okruh ještě dopoledne, kdy bylo chladněji. Kuriozitou je, že v absolutním pořadí zaběhl nejlépe hned dvakrát Radek Bekr z týmu Marp/Běhejsepsem/Cyklospinn, a to se psem nad 23 kg v čase 14:01,4 min a se psem do 23 kg v čase 15:22 min. Třetí pozici obsadil Martin Kužel z domácího Kasper Swix Teamu v čase 16:32 min a pak už následovala nejrychlejší žena, Jana Jakoubková z Extreme Dog Race Teamu s časem 16:39,6 min.

Ve 12 hodin a následně ve 12,10 hodin pak na své tratě vyrazili běžci v Trutnovské desítce a pětce. Zatímco v minulosti všichni společně absolvovali pětikilometrový okruh, tentokrát pořadatelé vytyčili desetikilometrový samostatně, což se opět setkalo u závodníků s nadšením. Po doběhu dospělých pak přišla od 14,30 hodin řada na dětské běhy, které byly ozvláštněné tím, že juniory cestou čekaly překážky jako slalom mezi pneumatikami či přebíhání palet.

Na desítce se z celkového vítězství radoval Jindřich Král z AK Iscarex Česká Třebová v čase 40:42,8 min s více než půlminutovým náskokem před Lukášem Kašparem ze Spartak Triatlonu Trutnov a Janem Machem z HO Teplice nad Metují. Mezi ženami triumfovala Vendula Machová z Vlčic v čase 47:08,6 min před Pavlínou Petrovovou, jež za ní zaostala o dvě minuty, a třetí Terezou Tyrychtrovou, jež znovu na druhé místo ztratila přes tři minuty. Pětku pak absolutně ovládli Martin Písař z ML Tuning Teamu CykloTrener Varnsdorf v čase 19:44,9 min a Natálie Strnadová z Biatlonu Jilemnice s časem 26:17,9 min.

Hodně jsme investovali do cen, měli jsme krásné gravírované medaile, dřevěné trofeje, věcné ceny se sportovní tematikou a pro nejlepší v absolutním pořadí rovněž prize money. Odměny se pak dočkaly všechny děti, které si odnášely pořádně napěchované dárkové tašky. U nás totiž podporujeme skandinávskou metodu, kdy v dětských kategoriích nehodnotíme nejlepší, ale oceňujeme všechny, abychom naplnili motivační efekt. Mimoto jsme tu měli skákací hrad a laserovou biatlonovou střelnici, kterou si ratolesti také nesmírně užily,“ prozradil Stanislav Opočenský.