REPORTÁŽ: Trutnovská hlídka Kasper Swix Team opět potvrdila patent na vítěze Krkonošské 70

Již od roku 1955 se koná jeden z nejtěžších a nejstarších lyžařských běhů po krkonošských hřebenech – Krkonošská 70 LAWI. Tento závod pětičlenných hlídek je už osmým rokem také součástí zimní série Stopa pro život. Na start letošního, 63. ročníku se ve sluncem zalitém Svatém Petru ve Špindlerově Mlýně v sobotu 3. března postavilo 701 účastníků.

Na náročnou sedmdesátikilometrovou trať s místy hodně přemrzlým sněhem vyrazilo ze Špindlerova Mlýna 69 hlídek, do nichž se zapojilo také sedm žen, které mohly letos absolvovat tuto nejdelší vzdálenosti vůbec poprvé. V hlavní kategorii pětičlenných hlídek na 70 kilometrů zvítězil trutnovský Kasper Swix Team, který tvořili Jan Fišnar, Petr Holub, Karel Randák, Petr Javůrek a Tomáš Veber. Čas jejich společné jízdy se v cíli zastavil na hodnotě 4:03:07 hod.

„S časem nejsme vůbec spokojení, ten není moc ke chlubení. Kvůli velkému mrazu byl sníh přemrzlý a moc to nejelo. Ale jinak jsme si závod super užili. Počasí vyšlo nádherně, se silami jsme více méně vydrželi všichni podobně, nikdo z týmu úplně nerupnul, takže pohoda,“ zhodnotil závod krátce po dojezdu kapitán vítězné hlídky Petr Javůrek.

Vítězové použili na posledních deseti kilometrech lano, na kterém táhli jednoho z týmových borců. „Nebylo to úplně nutné. Ale trochu jsme mu ulevili, aby se nemusel hnát na krev,“ vysvětlil Petr Javůrek. Mimochodem – Kasper Swix Team vyhrál Krkonošskou 70 počtvrté v řadě. A jeho recept na úspěch? „Vyrovnanost celého družstva! Ta je pro tenhle závod zásadní. Trať máme najetou, známe ji dobře. Máme už v nohách tempo, které je potřeba zvolit.“

Na druhý tým v cíli se muselo čekat dalších pět minut. Byla jím hlídka Rossignol Racing v sestavě Václav Hornych, Pavel Janeček, Jakub Sikora, David Šrůtek a Václav Zajíc. Třetí nejlepší hlídkou K70 se stala pětice HS Čimiči Jan Jirák, Jiří Kafka, Jan Šámal, Pavel Štryncl a Petr Urbánek. Na vítěze z Trutnova ztratili téměř dvaadvacet minut.

Kompletně ženské hlídky závodily na trati 50 km. Nejrychlejší na ní byly Tygřice ze Žižkova Martina Bochenková, Tereza Hnátková, Petra Kracíková, Michaela Sikorová a Zuzana Weissová. Trasu zvládly za 4:12:13 hod. O pouhých pět vteřin za nimi zaostala děvčata z hlídky Sporticus Zuzana Bartasová, Markéta Kalinová, Tereza Louková, Alena Němcová a Anna Würzová. Třetí nejlepší hlídka žen z padesátky – Unitop ČR – jela ve složení Lucie Hamanová, Marcela Hloušková, Katerina Hulinová, Růžena Randáková a Dagmar Tučková. Jejich ztráta v cíli činila 6:31 min.

Hlídky na 50 km mužů zvládl nejrychleji další trutnovský výběr Olfin Car Ski Team Trutnov ve složení Viktor Kuhn, Dušan Hejl, Michal Karlík, Jan Melišík, Pavel Vondráček, který dosáhl času 3:31:13 hod.

Kromě tradičních závodů hlídek na tratích 70 km a 50 km mužů, 50 km a 25 km žen či 25 km veteránů, které zahájily postupně od 8 hodin ráno, vyrazili letos na trať v 8,20 hodin také účastníci v individuálních mužských i ženských kategoriích na 50 nebo 25 km. Všechny distance se přitom běžely volnou technikou.

Nejstarším účastníkem 63. ročníku Krkonošské 70 byl Šlechtislav Žalský ze Svobody nad Úpou, jenž absovoval trať 25 km. Letos mu bude 76 let a v cíli si stěžoval, že si běžky špatně namazal. „Příští rok to musí být lepší,“ slíbil organizátorům z Lokomotivy Trutnov. Ti celou akci připravili bezchybně a všem aktérům závodu připravili i výborné občerstvení v podobě knedlíčkové polévky, rizota, guláše, těstovin, nudlí s mákem a koláčů.

Kompletní výsledky jsou na adrese: https://www.stopaprozivot.cz/vysledky-stopy-pro-zivot/detail?rid=2764&srid=2402