REPORTÁŽ: Turnaj O pohár města Světlá nad Sázavou opanoval mezinárodní velmistr

Středa 29. prosince patřila šachistům, kteří se sjeli na Vysočinu, aby mezi sebou zabojovali o prvenství v rámci 15. ročníku turnaje v rapid šachu O pohár města Světlá nad Sázavou – Memoriálu Vlastimila Mareše. V tanečním sále městského společenského domu se jich utkalo 99, rozděleni byli do tří místností, aby byla dodržena platná opatření.

„Zúčastnili se hráči nejen z Kraje Vysočina, ale rovněž z Pardubického, Královéhradeckého, Jihočeského, Středočeského a z Prahy. Těší nás kvalitní obsazení, mezi soutěžícími byli mezinárodní velmistr, mezinárodní mistryně, dva mezinárodní mistři a dva FIDE mistři. Celkem se utkalo 24 mužů, 12 žen a dívek, 22 seniorů nad 60 let, 38 hráčů mládežnických kategorií a 3 neregistrovaní,“ uvedl předseda pořádajícího Šachového klubu Světlá nad Sázavou Zdeněk Fiala.

V turnaji na devět kol měl každý z hráčů dvanáct minut na partii plus pět sekund na tah. Pořadatelé z domácího Šachového klubu zajistili veškerý materiál a rovněž on-line přenos šestnácti partií každého kola. Když zrovna šachisté nebyli na tahu, mohli využít občerstvení, jež pro ně bylo k dispozici ve Sportovním centru Pěšinky.

Turnaj vyhrál ziskem 7,5 bodu mezinárodní velmistr Miloš Jírovský, který byl prvním nasazeným hráčem. Vítězství však nebylo snadné – stejný počet bodů získali mezinárodní mistr Jaroslav Bureš a Jan Soural. Horší pomocné hodnocení je odsunulo na druhé, respektive třetí místo. Cenu pro nejlepší ženu získala Nataša Richterová a nejlepším seniorem se stal František Hostička. Nejlepším juniorem byl Jakub Vojta, juniorkou Viola Ruby Pejřimovská a hráčem do 16 let Šimon Lang z domácího oddílu. Nejmladším hráčem byl domácí osmiletý Pavel Brož.

„Poděkování patří všem účastníkům, kteří se v současné nelehké době zapojili a tím poctili památku Vlastíka Mareše, našeho obětavého trenéra, který se věnoval šachové mládeži dlouhých čtyřicet let. Na hráče čekaly finanční a věcné ceny v celkové hodnotě 30 tisíc Kč, z toho 50 cen pro hráče dle umístění a dále ceny pro všechny mládežníky. Velké poděkování patří městu Světlá nad Sázavou za finanční podporu této krásné akce a také za trvalou podporu šachu ve městě, stejně jako partnerům projektu ČUS Sportuj s námi – společnostem Tipsport a Car4way. Těšíme se na viděnou v roce 2022,“ uzavřel Zdeněk Fiala.

Výsledky 15. ročníku turnaje O pohár města Světlá nad Sázavou – memoriálu Vlastimila Mareše: 1. Miloš Jírovský (ŠK Polabiny) 7,5 bodu, 2. Jaroslav Bureš (Beskydská šachová škola) 7,5 bodu, 3. Jan Soural (TJ Pankrác) 7,5 bodu.

Kompletní výsledky na: chess-results.com