REPORTÁŽ: Účastníkům cyklistického Grand Prix Forman přálo počasí – na trať se jich vydaly tři stovky

V neděli 12. srpna se v Janovicích u Starého Jičína a jeho okolí uskutečnil 8. ročník cyklistického závodu Grand Prix Forman 2018, který byl současně 14. závodem FORCE Slezského poháru.

„Závody se vydařily a proběhly bez problémů. Teplota dosahovala 25 stupňů Celsia, takže pro účastníky to bylo ideální počasí. Do hlavních závodů nastoupilo téměř dvě stě cyklistů a v odpoledních dětských závodech soutěžilo přes sto dětí,“ řekl Ondřej Bezunk z organizačního týmu.

Dopolední program zahájily mládežnické kategorie: starší žáci, mladší žáci a žákyně. Ti čtrnáctikilometrový okruh Janovice – Jičina – Starý Jičín – Hůrka – Starojická Lhota – Palačov – Janovice absolvovali jednou. Hlavní, a současně nejdelší, závod mužů pro kategorii A (19–29 let) a B (30–39 let) měřil 84 kilometrů. Muži skupin C (40–49 let), D (50–59 let) a M (junioři 15–18 let) museli zvládnout 56 kilometrů a ženy, juniorky či kadetky zdolávaly maratonskou trať 42 kilometrů.

Na trasu 84 kilometrů nastoupilo 59 závodníků. Šest čtrnáctikilometrových okruhů nejrychleji zvládl Tomáš Zechmaister z TJ Favorit Brno, který cílovou pásku proťal v čase 2:05:15 hod. Pouhých deset vteřin za vítězem dojel Tomáš Čert (Future cycling-Ed’systém), třetí místo se ztrátou 29 vteřin obsadili hned dva závodníci Dominik Buksa (Future cycling-Ed’systém ) a Vladimír Mikšaník (ACK Stará Ves).

Na čtyřokruhové trati startovalo 57 cyklistů a nejrychlejším byl juniorský závodník Jan Zátopek v čase 1:28:37 hod. Ženy absolvovali tři okruhy. Z jednadvaceti účastnic žen, juniorek a kadetek se na nejvyšší stupínek postavily hned dvě ženy – Nikola Bajgerová z Dukly Praha a Kateřina Mudříková (ACK Stará Ves nad Ondřejnicí). Jejich vítězný čas měl hodnotu 1:12:09.

Pořadatelé z Moravia racing teamu ocenili vždy tři nejrychlejší účastníky v každé kategorii, kteří obdrželi dárky od partnerů. Absolutní vítěz hlavního závodu si navíc odnesl finanční prémii.

Kompletní výsledky najdete na www.atletikauni.cz.