REPORTÁŽ: Účastníky šachového Talent Cupu prokosila chřipková epidemie

Beskydská šachová škola ve Frýdku-Místku hostila od pátku 16. prosince do neděle 18. prosince v pořadí 14. ročník Talent Cupu určeného šachistickým nadějím do patnácti let. Na startovním poli se ovšem bohužel podepsala chřipková epidemie, která právě obchází Česko, a tak se nakonec zúčastnilo 49 hráčů včetně zástupců Polska a Slovenska.

Ještě i v samotný zahajovací den nám odpadlo deset šachistů. Šlo to rychle, jeden den ulehl s onemocněním první, následující den už další čtyři. Náš turnaj se tak odehrál, dá se říct, v rodinném duchu, to mu ovšem neubralo nic z jeho kouzla. Atmosféra byla velmi příjemná a všichni, kdo se zapojili, si akci skvěle užili,“ uvedl ředitel pořádající Beskydské šachové školy Petr Záruba.

V pátek proběhlo v 9,30 hodin v Katolickém domě v Místku slavnostní zahájení a pak už přišel čas na první partie. Hrálo se až do večera a následně i v sobotu a neděli. Šachisté přitom byli rozděleni do tří skupin – do patnácti let, do jedenácti let a do devíti let, čemuž odpovídalo označení turnajů A, B a C.

Dívky hrály společně s chlapci, ale hodnoceny byly posléze zvlášť. Nejstarší kategorie čekalo sedm kol, obě mladší pak po devíti. První tři šachovnice v každé z věkových kategorií odvysílali organizátoři online. Záznam si posléze mohly děti prohlédout spolu se svými trenéry a rozebrat, který tah se jim podařil, či kde naopak udělaly chybu, aby se jí vyvarovaly do budoucna.

Nejlepší tři ve své kategorii se dočkali medailí a pohárů, následně jsme rovněž odměnili v každém z turnajů top šest chlapců a tři dívky. Ti si s sebou domů odnesli sportovní vybavení jako míče a také populární deskové hry. Každý z hráčů navíc na památku obdržel vyřezávanou šachovou figurku a vyhlásili jsme rovněž nejmladšího účastníka, jímž se stal Lukáš Pečínka, ročník 2016,“ popsal Petr Záruba.

Výsledky 14. ročníku Talent Cupu – turnaj A chlapci: 1. Bartoloměj Buchta (6 bodů), 2. Jaromír Osina (5 b.), 3. Tadeáš Stříž (4,5 b.), turnaj A dívky: 1. Denisa Bartečková (4,5 b.), 2. Viktorie Buchtová (3,5 b.), 3. Valérie Bartečková (3 b.), turnaj B chlapci: 1. Ondřej Boff (7,5 b.), 2. Vojtěch Velím (6,5 b.), Matěj Šotek (6 b.), turnaj B dívky: 1. Zuzana Stará (5,5 b.), 2. Nikol Bartečková (4,5 b.), 3. Amálie Martikánová (4,5 b.), turnaj C chlapci: 1. František Kupka (7,5 b.), 2. Kryštof Mynář (7 b.), 3. Ondřej Hrádek (6,5 b.), turnaj C dívky: 1. Iris Hamerníková (5,5 b.), 2. Markéta Mrmusová (3 b.), Veronika Fizerová (2 b.).

Kompletní výsledky na: chess-results.com