REPORTÁŽ: Ústecký Vaňov v rámci Dne Labe nabídl napínavou podívanou

Pátek a sobota 28. a 29. dubna patřily v Ústí nad Labem dračím lodím. Nejprve se v městské části Vaňov na klidné vodě nad Masarykovými zdymadly mezi sebou první den utkaly posádky základních a středních škol, poté o trofeje zabojovali v rámci 14. ročníku Dne Labe rovněž dospělí. Celkem se zapojilo patnáct dětských a dvacet osm dospělých posádek.

V pátek nám vyšlo fantasticky počasí a spolužáci závodníků vytvořili navíc báječnou atmosféru. V sobotu byly podmínky náročnější, dopoledne se strhla průtrž mračen, na vodě foukalo a dělaly se vlny. Posádky si s tím ale bravurně poradily a nakonec odpoledne vysvitlo sluníčko, což rovněž přitáhlo na Vaňov diváky,“ popsala Ludmila Šolcová za pořádající kluby Rychlostní kanoistika Ústí nad Labem a Český veslařský klub Ústí nad Labem.

V pátek se dračí lodě rozjely v 10 hodin, na místo se díky posílené autobusové dopravě kromě závodníků samotných vydaly i houfy jejich podporovatelů. Ti byli svědky napínavého a velmi vyrovnaného klání, které nakonec ve finále ve svůj prospěch rozhodl mezi základními školami domácí tým ZŠ MIX Cvakalové a mezi středními školami Buldoci Junior Most.

Sobotní závod si nenechala ujít řada osobností. Čtrnáctý Den Labe zahájil prezident České asociace dračích lodí Petr Klimbera, roli startéra na sebe vzal Felix Doktor, syn dvojnásobného olympijského vítěze z Atlanty a mnohonásobného medailisty z mistrovství světa Martina Doktora. Přímo coby členové posádek se pak představili sportovní redaktor Štěpán Sokol nebo šansoniérka Eliška Lüftnerová.

Na vodě proti sobě posádky bojovaly průběžně od 9,30 hodin do 16 hodin. Diváci je mohli sledovat jak ze souše, tak přímo z hladiny z paluby historického parníčku Marie. Ve čtyřčlenném nesmírně vyrovnaném finále nakonec na stupeň nejvyšší dosáhl tým Black Jack následovaný Cákaly Vaňov, Buldoggymem Most a Couvaly Vaňov.

Vydařilo se to parádně, všichni si závody pochvalovali. Nejlepší posádky se dočkaly odměny v podobě medailí, šampusu, pohárů a celkový vítěz si odnesl velký putovní pohár. Pohár si odnesla na památku rovněž každá ze zúčastněných škol. V sobotu jsme navrch vyhlašovali nejlepší kostým, který si zajistila bubenice posádky Mokrý trubky. Celodenní program jsme následně příjemně uzavřeli při posezení s kytarami,“ uvedla Ludmila Šolcová.

Výsledky 14. ročníku Dne Labe – celkově: 1. Black Jack 54,56 s, 2. Cákalové Vaňov 54,86, 3. Buldoggym Most 55,24, 4. Couvalové Vaňov, základní školy: 1. ZŠ MIX Cvakalové 58,73 s, 2. Rabasovka 58,98, 3. Anežčadla 59,63, 4. Couvalové 1:02,02 min, střední školy: 1.Buldoci Junior Most 54,88 s, 2. Gymjat VG 55,53, 3. Děčínská Dragoňátka 56,66, 4. Zdravotníčci UL 1:01,8 min.