REPORTÁŽ: V Běhu rodným krajem Emila Zátopka se mezi Keňany na stupně vítězů vklínili Češi

Tradičně nejbližší sobotu k datu narození slavných atletických manželů Zátopkových se 22. září uskutečnil Běh rodným krajem Emila Zátopka. Letos se na 22,3 km dlouhou kopcovitou trať spojující rodiště legendárního vytrvalostního běžce v Kopřivnici s místem jeho posledního odpočinku v Rožnově pod Radhoštěm vydalo 227 účastníků.

„Počasí bylo příznivé, v noci přišel osvěžující déšť a v den závodu bylo pro běžce příjemných 16 °C. Náš závod je poměrně obtížný, takže kolem 20 až 30 procent závodníků se do dalšího ročníku nepřihlásí, i tak se ale vždy najdou noví odvážlivci, kteří počet doplní. Letos se kromě hlavního závodu zapojilo 110 běžců do doprovodného Lidového běhu pro veřejnost v centru Kopřivnice a v dětských kategoriích dokonce 482 malých běžců,“ informoval Jiří Harašta z pořádajícího Atletického klubu Emila Zátopka Kopřivnice.

Žhavými favority na vítězství byli keňští atleti z Benedek-Teamu, kteří na Valašsko dorazili z maďarského Debrecínu, kde se připravují. Vysoká očekávání skutečně potvrdili, ovšem jak v mužské, tak v ženské kategorii se mezi ně na stupně vítězů dokázali vklínit domácí – Marek Chrascina a Martina Vévodová. Zatímco Mark Kipchumba Rotich si pro zlato doběhl v podstatě systémem start – cíl, mezi ženami byl souboj vyrovnanější a vítězná Susan Watheke Muthoniová soupeřkám utekla až na šestém kilometru.

„I další kategorie přinesly cenné příběhy. Po sedmnácté trať proběhli Miroslav Vrobel a Jiří Engliš, kterému už je přitom osmdesát let! Mezi ženami se na celkové sedmé místo dostala Kateřina Polášková. Ta se přitom začala před časem připravovat na běžecký závod úplně od nuly spolu s dalšími nadšenci v rámci klubu Pomalé šípy pod vedením bývalého reprezentanta v maratonu Saši Neuwirtha,“ popsal Jiří Harašta.

Velkým zážitkem bylo pro zúčastněné závodníky setkání s 96letou legendou české atletiky – dvojnásobnou olympijskou medailistkou Danou Zátopkovou, která závod jako už tradičně odstartovala a spolu s dalšími členy Českého klubu olympioniků přihlížela. Na závěr ji i ostatní potěšilo v Dřevěném městečku v Rožnově pod Radhoštěm vystoupení lidového souboru z Vacenovic, kde slavná oštěpařka vyrůstala.

Výsledky Běhu rodným krajem Emila Zátopka 2018 – muži: 1. Mark Kipchumba Rotich (Benedek-Team) 1:14:30,38 h, 2. Marek Chrascina (1. běžecký Jablunkov) 1:15:12,91, 3. Isaac Kimutai Ngeno (Benedek-Team) 1:16:00,82; ženy: 1. Susan Wacheke Muthoniová (Benedek-Team) 1:28:25,58 h, 2. Martina Vévodová (AK Perná) 1:29:41,57, 3. Emily Jemutai Cheruitichová (Benedek-Team) 1:31:48,14.

Kompletní výsledky na vysledky.timechip.cz.