REPORTÁŽ: V Prachaticích sportovalo pod dohledem českých legend 1 350 školáků

Ve dnech 10. a 11. června patřily Prachatice sportujícím dětem – 1 350 žáků z prvních až pátých tříd se na zdejším Městském stadionu zapojilo do pátého ročníku náborové akce Pojď si vybrat, co tě baví. Za krásného slunečného počasí si mohli vyzkoušet na dvanácti stanovištích základy různých sportovních disciplín. Na to, jak si vedou, navíc dohlížely legendy českého sportu – fotbalisté Antonín Panenka, Karol Dobiaš a Horst Siegl, atletky Jarmila Kratochvílová, Ludmila Formanová, veslař Václav Chalupa či hokejista David Pospíšil. Mezi hosty byl také vládní zmocněnec pro sport a designovaný šéf Národní agentury pro sport Milan Hnilička.

„Kromě tradičních účastníků z Prachaticka letos přijely i děti z dalších míst regionu – například z Volar či Lhenic. V nabídce se objevilo proti předcházejícím letům mnoho nových sportovních odvětví jako rybolovná technika, softball nebo discgolf. Většinou nás oslovili samotní trenéři, kteří zjistili, že je akce úspěšná a sportovní kluby mohou tímto způsobem prezentovat svůj sport a zlákat nové zájemce. Je vidět, že podobné aktivity děti opravdu baví a že si dokáží vybrat sport, který je jim nejbližší,“ uvedla Radovana Kutláková, ředitelka Sportovního zařízení Prachatice, které bylo společně s Okresním sdružením ČUS Prachatice pořadatelem celé akce.

V průběhu dvoudenního sportování si malí účastníci vyzkoušeli atletiku, hokejbal, triatlon, sportovní rybolov, discgolf, tenis, fotbal, judo, baseball, veslování, MMA a jumping (trampolínky). Na každém stanovišti byli k dispozici zkušení trenéři, kteří dětem konkrétní disciplínu představili a předvedli. V případě, že je zaujala, mohli se zaregistrovat do příslušného oddílu.

Podpořit mladé sportovce tradičně dorazily také české sportovní hvězdy, takže se to v Prachaticích hemžilo olympijskými či světovými medailisty. „Jsem zde už potřetí a musím říct, že akce je pokaždé výborně připravená. Sám vždycky okouknu sporty související s veslováním, abych viděl na trenažéry, které se jindy používají převážně během zimní přípravy v tělocvičnách. Je tu spousta dětí, které rády sportují, to je strašně fajn,“ pochválil průběh akce i její atmosféru Václav Chalupa, stříbrný olympijský medailista na skifu.

Sportovnímu festivalu Pojď si vybrat, co tě baví ještě předcházela v pátek 7. června v prachatickém divadle beseda se známými sportovními osobnostmi, kterou uváděl Vojtěch Bernatský z České televize. Jejími hosty byli lyžařka Kateřina Neumannová, fotbalisté Pavel Horváth a Pavel Karoch i hokejista David Pospíšil.