REPORTÁŽ: V Říčanech si mužný sport vyzkoušela tisícovka dětí včetně čtyřletých

Areál Rugby Club Mountfield Říčany se v sobotu 10. června proměnil v obří ragbyovou arénu. Už od rána ho zaplavila téměř tisícovka nejmenších vyznavačů šišatého míče v rámci 13. ročníku Dětského dne na rugby – a s doprovodem rodičů přišly tři tisíce návštěvníků. Opět zde sledovali zajímavé ukázky mužné hry, nejrůznější soutěže i bohatý doprovodný program.

Tato populární akce se na stadionu Josefa Kohouta v Široké ulici pořádá nepřetržitě od roku 2003 pouze se dvěma výjimkami, kdy se nekonala kvůli povodním a požáru klubového zázemí.

„Je to skvělá propagace tohoto sportu i příležitost oslovit další mladé adepty. Snažili jsme se dětem představit ragby od úplných základů a seznámení s míčem až po jednotlivé herní činnosti. Využili jsme pomůcek, s nimiž poté trénují – kužele, překážky, skákací žebříky a narážeče, kopalo se také na velkou ragbyovou branku,“ vysvětlil David Frydrych, prezident Rugby Club Mountfield Říčany.

Na travnaté hrací ploše bylo připraveno dvacet stanovišť a na vedlejším hřišti dalších jedenáct atrakcí. Pořadatelé dětem vydávali karty, se kterými jednotlivá stanoviště obcházely, a za splnění zadaných úkolů získávaly potřebná razítka. Čekala na ně například překážková dráha, slalom mezi tyčkami, běh v holínkách, skákání v pytlích, běh s míčem na lžíci, ale i speciální ragbyové dovednosti – hod ragbyovou šiškou na válec nebo do území, kop na „háčko“, narážení do nárazníků, probíhání mezi válci, položení pětky a mnoho dalších aktivit.

Součástí akce byl také turnaj hráčů ve věku čtyř-pěti let, aby se návštěvníci sami přesvědčili, že ragby je bezpečný a gentlemanský sport. Jestliže snad měli rodiče některých dětí přece jen určité obavy ze zdánlivé tvrdosti, po této ukázce jejich změnili názor,“ řekl David Frydrych.

V tradičně pestrém doprovodném programu se prezentovaly rovněž místní školky, neziskové organizace města, taneční skupiny i pěvecký sbor. Živo bylo i u skákacích hradů a skluzavek. Všechny děti dostaly občerstvení zdarma a každé z nich si domů odneslo účastnický diplom, magnetku se symbolem akce a menší sladkost.

O hladký průběh akce se postaral organizační megatým čítající více než 150 členů. VV rolích pořadatelů se představili i mladí říčanští ragbisté, kteří sami začínali svou kariéru účastí na Dětském dnu s rugby.