REPORTÁŽ: Vavřinecký potok pod náporem vodáků – na loučení se sezonou jich dorazilo téměř 2 500!

Vavřinecký potokVavřinecký potok na Kutnohorsku, v němž bývá obvykle vody sotva nad kotníky, se vždy jednou do roka promění v dravou horskou bystřinu plnou jezů, peřejí, náplav, nízkých lávek a nečekaných zúžení. Právě to však navozuje ideální podmínky pro vodáky, kteří se zde o víkendu 11. a 12. října zúčastnili už 37. ročníku legendárního sjezdařského závodu pro veřejnost. Populární dvoudenní loučení se sezonou přilákalo téměř dva a půl tisíce účastníků, kteří změřili své vodácké dovednosti v pěti kategoriích.

Trať dlouhá šestnáct kilometrů, která začíná pod hrází rybníka Vavřinec, jenž zásobuje koryto potoka, a končí v Toušicích, není svou náročností rozhodně určena pro začátečníky. Klikatě se točí zalesněným údolím a vyžaduje nejen dobrou fyzickou připravenost, ale také dostatek zkušeností s divokou vodou.

„A stejně to zde každoročně zkoušejí úplní nováčci, které nám sem přivážejí některé cestovní kanceláře! Pak jsou překvapeni, když se ´cvaknou´, ale naštěstí to u nás končí jen pár odřeninami a promoklým oblečením. Nejtěžší jsou úseky, kde jsou brankoviště, jimiž se musí projet – třeba hned na začátku ´dvojka´ na Škrundě dala všem pořádně zabrat. Letos však bylo koryto o něco mírnější než loni, protože je dost změnily a narovnaly loňské povodně,“ řekl jeden z organizátorů akce Jan Škrle z pořádajícího Oddílu vodní turistiky Pečky.

_TOM2155 _TOM2149 _TOM2025 _TOM1982 _TMA2903

Za krásného, téměř letního počasí v sobotu dopoledne se konaly nejprve závody v pěti hlavních kategoriích – muži K1, ženy K1 a pak bez rozdílu pohlaví C1, K2 a GMX (nafukovací čluny). Představily se v nich tři stovky účastníků. Letošní ročník se jel současně jako Memoriál Milana Marka.

Odpolední hlavní část už patřila veřejnosti. Ve stejných kategoriích se uskutečnily vložené závody – Memoriál Vládi Vaňhy, do kterých zasáhly více než dvě tisícovky rekreačních vodáků. Také tato čísla napovídají, jak atraktivní akcí je sjezd Vavřineckého potoka. Další stovky návštěvníků povzbuzovaly účastníky na břehu. Nechyběl mezi nimi ani patron projektu ČUS SPORTUJ S NÁMI Jakub Kohák s nezbytnou čepicí, ale v nezvyklém smokingu a černých polobotkách.

_TMA2898 _TMA2873 _TMA2867 _TMA2857 _TMA2855

„Podmínky byly letos ideální a účast výborná. Dokonce jsme v jednom okamžiku museli snížit odtok z rybníka, protože vody teklo až moc. Dva týdny před startem jsme vyčistili celé koryto potoka a odřezali padlé stromy, takže žádné riziko nehrozilo. Kromě nešťastníků, kteří se během plavby vykoupali, proběhl závod bez problémů. Ti však na druhou stranu připravili spoustě diváků na břehu veselé zpestření,“ popsal atmosféru akce Jan Škrle.

Sobotní sportovní program ukončilo v Horních Krutech vyhlášení výsledků spojené s karnevalem. Trojice nejlepších závodníků v každé kategorii obdržela poháry a praktické vodácké vybavení.

Nedělní pořad na Vavřineckém potoku už měl pro vodáky nesoutěžní charakter. Pořadatelé pro ně připravili společný sjezd podzimní Dakotou a Vlčím dolem, na který vyplulo tisíc účastníků.

_TMA2832 _TMA2748 _TMA2840 _TMA2738 _TOM2211

Výsledky vložených závodů Vavřineckého potoka, memoriálu Vládi Vaňhy:

K1 muži: 1. Pavel Srbecký (Pinguin Outdoor Equipment), 2. Tomáš Litera (Kajak VUT Brno), 3. Jiří Šťastný (Racek Brno).

K1 ženy: 1. Veronika Holubová (Racek Brno),2. Jana Pelclová (Racek Brno), 3. Aneta Vašátková (VK Slavia Hradec Králové).

C1: 1. Miloslav Svoboda (Aqua Týnec), 2. Martin Smetiprach (VK Slavia Hradec Králové), 3. Miloň Halama (KVT Rakovník).

C2: 1. Dana a Pavel Fojtíkovi (TJ Sokol Kobylisy), 2.Felix – Arnal (Down River Crew), 3. Pavel France – Václav Černý (Vodáci Střekov).

GMX: 1. Aleš Raděj – Martin Sedlák (Raft Team H2O Jeseník), 2. Lucka a Ondřej Spurní,  Mejlova parta, 3. Jan Šimpach – Martin Kratochvíl (Gumáci Pečky).