REPORTÁŽ: Ve Víru se běhalo, ale účastníky půlmaratonu brzdilo tropické počasí

V sobotu 24. srpna se v obci Vír na Žďársku sešli milovníci běžeckého sportu. Uskutečnila se zde tradiční sportovní událost nazvaná Ve Víru běháme všichni. Kromě závodů dětí a mládeže byl na programu i šedesátý šestý ročník Malého svrateckého maratonu. Celkem se představilo 234 běžců.

„Letošní účast byla nižší než v předchozím roce, a to kvůli téměř tropickému počasí. Při dopoledních závodech dětí a mládeže do čtrnácti let panovalo ještě přijatelné teplo, ale odpoledne se k třiceti stupňům přidalo ještě velké dusno. To ovlivnilo především výsledky odpoledního hlavního závodu,“ uvedl předseda pořadatelského oddílu Jiskra Vír Zdeněk Šudoma.

Do mládežnických běhů se zapojilo 156 běžců závodících v sedmi věkových kategoriích a zdolávající vzdálenosti od 75 do 1 200 metrů. Ti nejmladší se na trať vydávali v doprovodu rodičů nebo starších sourozenců. O prvenství mezi dorostenci na tříkilometrové trati bojovalo šest chlapců a čtyři dívky. Pro ně byl na programu kilometrový okruh, který museli všichni zdolat třikrát.

„Pro všechny děti a mládež byly po doběhnutí připraveny párky v rohlíku – všechny se snědli. A a také se vypily dva sudy limonády. Držíme se hesla, že nikdo neodejde s prázdnou. Všichni účastníci dostali diplom a malým dárkem jsme ocenili vždy pět závodníků v každé kategorii,“ sdělil Zdeněk Šudoma.

Ve 14,30 hodin odstartoval hlavní, dvaatřicetikilometrový závod dospělých, kde startovalo jedna šedesát mužů a sedm žen. Tropické podmínky způsobily velké rozdíly mezi účastníky na prvních příčkách. „Tentokrát se žádný běžec nedostal časem pod dvě hodiny. Mezi vítězem a běžcem na druhém místě byl osmiminutový rozdíl. Opět tedy nebyl traťový rekord z roku 2014 překonán a bude čekat rok na svého pokořitele v dalším ročníku,“ řekl Zdeněk Šudoma.

Sportovní den v údolí Svratky ukončila tradiční maratonská veselice, na které vystoupila kapela Karel Gott revival Morava.

Výsledky MSM: muži – celkové pořadí: 1. Jakub Exner (Swoboda-team) 2:01:49, 2. Daniel Orálek (behejbrno.com) 2:09:13, 3. Martin Vintrlík (Triatlon Křepice) 2:14:56; ženy – celkové pořadí: 1. Zdeňka Komárková (SDH Bolešín) 2:42:32, 2. Aniek Timmermansáová (Israel) 3:10:02, 3. Martina Jurgová (Brno) 3:18:32.