REPORTÁŽ: Večerní běh Táborem: kouzelnou atmosféru navodili nejmenší účastníci

Ulice města Tábora se ve čtvrtek 1. října proměnily v jedno velké sportoviště. Uskutečnil se zde totiž už 41. ročník Večerního běhu Táborem, jehož se zúčastnilo 286 běžců ve věkovém rozpětí od mateřských škol až po zasloužilé veterány.

Tábor

Role startérky se tentokrát ujala místostarostka Tábora Michaela Petrová a od 18:05 hodin posílala na trať postupně jednu kategorii za druhou. Proti uplynulým ročníkům udělali organizátoři významnou změnu a start i cíl závodu posunuli na prostornější náměstí T. G. Masaryka před místní střední zemědělskou školu.

„Počasí nám celkem přálo, i když se ochladilo. Foukal sice vítr, ale nepršelo. Atmosféra závodu byla tradičně výborná. Začínáme vždy nejmladšími kategoriemi a příprava i samotné výkony nejmenších dětí dávají akci jedinečné kouzlo. V podstatě bylo účastníků ještě víc, protože mnozí bez registrace doprovázeli a povzbuzovali své sourozence vedle tratí od začátku až do konce. Těch 286 však od nás dostalo v cíli nějakou cenu – dávali jsme školní potřeby, ručníky, osušky i sladkosti,“ vypočítává Zdeněk Krátký, krajský manažer České unie sportu.

Na ulicích ozářených pouličním osvětlením se závodilo ve dvanácti věkových kategoriích na tratích od několika set metrů po dva kilometry. Nejpočetněji obsazené byly běhy 1., 2. a 5. třídy, naopak středoškoláky letos běh příliš netáhl. Nejmladší účastník měl pouhé čtyři roky, naopak nejstaršímu – Karlu Schneiderovi, jenž už neodmyslitelně patří k inventáři závodu – bylo úctyhodných 85!

„Vítězství při této akci není to hlavní. Nejdůležitější je chuť dětí i dospělých zasportovat si, pobavit se a udělat něco pro své zdraví. Večerní běh Táborem je krásná akce a letošní ročník, který se určitě vydařil, představuje tu nejlepší pozvánku pro všechny i na příští rok,“ říká Zdeněk Krátký.

Kromě ČUS byli spolupořadateli běhu krajská Asociace školních sportovních klubů, Dětský dům mládeže Tábor, město Tábor a Jihočeský kraj.