REPORTÁŽ: Velká cena Města Touškova přitáhla zástupy bikerů

Město Touškov v okrese Plzeň-sever bylo v neděli 23. dubna v centru zájmu vyznavačů horských kol, když se zde uskutečnil další ročník MTB závodu Velká cena Města Touškova, jenž je součástí Poháru Plzeňského kraje horských kol. Hned 29. a 30. dubna se pak na stejné trati pojede elitní Český pohár s účastí špičkových jezdců jako Ondřej Cink či Anne Terpstra, takže mají závodníci z prvního víkendu řped sebou tradičně zajímavé výkonnostní srovnání.

Velmi mile nás překvapila účast, když se celkem zapojilo 380 bikerů. Jedinkrát jsme měli čtyři stovky, takže toto je historicky druhé nejvyšší číslo. Celkově můžu o letošku mluvit jen v superlativech – krásně vyšlo počasí, kdy v Plzni byla průtrž mračen a u nás o pár kilometrů dál spadlo jen pár kapek, stejně jako vše po organizační stránce. S kolegy si teď sedneme a probereme přípravy na příští týden, ale vlastně ani nemusíme nic měnit,“ uvedl Pavel Foltýn z pořádajícího sportovního oddílu TJ Sokol Město Touškov.

Vyznavači horských kol vyráželi do pedálů od 9 hodin, aby se do 11,30 hodin prostřídaly kategorie experti, kadeti, masters 50, hobby, ženy, juniorky, kadetky, elite, masters 35 a junioři. Ti všichni měli za úkol absolvovat různý počet opakování nejnáročnějšího červeného okruhu. Do cesty se jim přitom postavil náročný terén plný kamenů, kořenů i singltracků, korunovaný sjezdem proslulou Touškovskou roklí.

Diváci se mohli radovat ze skutečně napínavé podívané, když se v mužské kategorii elite rozhodlo až na cílové čáře, kde vítěz Jaromír Skála z týmu Česká spořitelna – Acolade o pouhou vteřinu předčil druhého Jana Škarnitzla z Gapp System – Kolofit MTB Racing Teamu. Mezi ženami si vítězství zajistila Kateřina Vaverková z COPR RJ Přeštice před druhou Eliškou Drbohlavovou z Lawi Junior Teamu a třetí Adélou Foltýnovou z domácícho Bike Clubu Město Touškov, jež dokázala i po čerstvém přestupu do kategorie dospělých uhájit pódiové umístění, ačkoliv si proti loňsku o příčku pohoršila.

Odpoledne od 13,45 hodin na zkrácenou, snazší verzi červeného okruho vyjeli starší a mladší žáci a posléze na zjednodušený žlutý, modrý či zelený okruh jejich mladší kamarádi. Celodenní program uzavřely v 16,30 hodin děti na odrážedlech.

Musím velmi pochválit naše kuchařky, které opět obstaraly excelentní catering, jímž je za ty roky už Velká cena Města Touškova vyhlášená. O dobrou náladu se postaral i biker Ondřej Paur neboli Lampík, který zastal roli DJe a moderátora. Nescházela ani vynikající káva a spousta cen pro ty nejlepší, mimo medailí rovněž v podobě sportovního cyklistického vybavení,“ popsal Pavel Foltýn.

Výsledky Velké ceny Města Touškova 2023 – elite (6 okruhů): 1. Jaromír Skála (Česká spořitelna – Acolade) 1:15:15 h, 2. Jan Škarnitzl (Gapp System – Kolofit MTB Racing Team) 1:15:16, 3. Daniel Hovorka (Jaroslav Kulhavý Cycling Team) 1:18:03, ženy (4 okruhy): 1. Kateřina Vaverková (COPR RJ Přeštice) 1:04:22 h, 2. Eliška Drbohlavová (Lawi Junior Team) 1:06:53, 3. Adéla Foltýnová (Bike Club Město Touškov) 1:10:16, expert (5 okruhů): 1. Lukáš Pospíšil (Gapp System – Kolofit MTB Racing Team) 1:12:40 h, 2. Jiří Zárybnický (Prima Cup) 1:14:10, 3. Tomáš Šrail (AC Sparta Praha) 1:15:23.

Foto: Pavel Křikava

Kompletní výsledky: pal-mtb.cz