REPORTÁŽ: Velká kunratická: Na Hrádek šplhalo 2 300 běžců – hlavní mužskou kategorii vyhrál debutant

Druhou listopadovou neděli už tradičně zaplnilo okolí Dolnomlýnského rybníka v Praze-Kunraticích 3 400 vyznavačů běhu od nejmladších žáčků až po ctihodné kmety a dámy. Uskutečnil se zde 83. ročník Velké kunratické, jednoho z nejstarších závodů v České republice.

kunraticka

Ani mrazivé dopoledne a minus tři stupně Celsia nesebraly chuť poprat se účastníkům s šesti tratěmi od 370 do 3 100 metrů, které připravili pořadatelé z AC Spartak Praha 4. Jako první vyrazily na trať už v 8,30 hodin starší žákyně a dorostenky a po nich následoval nepřetržitý proud startů všech sedmadvaceti věkových kategorií.

Na nejdelší a nejoblíbenější trať Velké kunratické vedoucí přes Hrádek se mohlo vydat pouze  2 300 zájemců, kteří se zaregistrovali prostřednictvím internetu. Tato hranice se mimochodem letos vyprodala během patnácti minut. Ačkoliv v polovině listopadu už přece jen většinou není ideální běžecké počasí a během více než tří kilometrů musí závodníci překonat tři studené potoky a tři kopce – včetně legendárního výstupu na strmý Hrádek, panovalo po celý závod nebývalé běžecké nadšení.

Vítězství v hlavním závodě mužů na 3 100 metrů obhajoval loňské prvenství Jan Procházka. Také tentokrát patřil mezi nejlepší, ale na svůj triumf nenavázal. Vítězstvím totiž okořenil svou premiérovou účast třiadvacetiletý Jan Janů časem 11:35,2 min , jenž porazil druhého v pořadí Michala Šmahela s náskokem přes pět vteřin. Rekordní čas devítinásobného vítěze Vlastimila Zwiefelhofera z roku 1979 10:58,9 min. však bezpečně odolal.

„Nevěděl jsem, co od toho čekat. Teprve v úterý jsem se vrátil ze soustředění, takže jsem byl trochu unavený. Když jsem vyběhl nahoru, podlomily se mi nohy a říkal jsem si – no, potěš pánbůh, ještě mám před sebou dvě třetiny trati a nevím, jak to zvládnu. Jsem rád, že se mi nakonec podařilo běžet tak rychle a vyhrát. Příští rok přijedu určitě znovu,“ nechal se slyšet spokojený vítěz.

Ženskou kategorii přes Hrádek ovládla jeho kolegyně z týmu Salomon/Suunto Pavla Schorná, která trať uběhla za 13:57,4 min. Druhá Kamila Gregorová (také z týmu Salomon/Suunto) zaostala o více než deset vteřin. Právě Schorná je držitelkou nejlepšího času z roku 2014 13:55,2 min.

Už jen dva starty chybějí čtyřiaosmdesátiletému Bohuslavu Klimánkovi k překonání absolutního rekordu v počtu startů, který drží Karel Šerpán s 61 účastmi. „Na Velké kunratické mě baví úplně všechno. Trať, lidi, atmosféra. A hlavně to nekonečné stoupání na Hrádek,“ přiznal nejstarší účastník závodu.

Výsledky – hlavní kategorie muži (přes Hrádek): 1. Janů (Salomon/Suunto) 11:35,2 min., 2. Šmahel (Slavia Praha) 11:40,6, 3. Procházka (INOV-8 team) 11:41,4. Hlavní kategorie ženy (přes Hrádek): 1. Schorná 13:57,4 min., 2. Gregorová (obě Salomon/Suunto) 14:07,9, 3. Hánělová (HSH VIP) 14:53,5.

Kompletní výsledky jsou na www.velkakunraticka.cz/vysledky.