REPORTÁŽ: Velká Kunratická se stejným scénářem – Jan Procházka popáté vítězem

Velká Kunratická – legendární běžecký závod přes tři potoky a tři kopce – má za sebou dvaaosmdesátý ročník. V neděli 8. listopadu vyběhlo na některou z tras pro dospělé či mládež 3 500 účastníků. Nechyběl mezi nimi ani věrný patron projektu České unie sportu ČUS Sportuj s námi Jakub Kohák, který svým startem splnil svůj zářijový slib.

Kunratická

Všichni zájemci se museli pořadatelům z Atletického klubu Spartak Praha 4 zaregistrovat prostřednictvím internetu do 12. října. V pětadvaceti věkových kategoriích postupně vybíhali od Dolnomlýnského rybníka nebo altánu na tratě o délkách od 370 do 3 100 metrů. Nejtěžší trasa směřovala už tradičně přes náročný výběh na Hrádek.

Hlavní kategorii mužů vyhrál už popáté za sebou Jan Procházka, mistr světa v orientačním běhu štafet, který potvrdil svou dominanci na tomto členitém profilu. „Kopce jsou už na začátku závodu a na nich se většina atletů unaví.  Přes vodu se nesmí unavovat skákáním. Rozhodujícím místem je přechod z posledního, třetího kopce do rovinky. Tam je třeba se dostat co nejdřív do tempa, do plynulého běhu Já jsem na to však z orientačního běhu zvyklý a v závěru dokážu ještě vystupňovat tempo, zatímco ostatní už mají problémy,“ svěřil svou vítěznou taktiku Jan Procházka.

V kategorii žen přes Hrádek zvítězila Jana Kožíšková z týmu Prazdroj kanoistika s výrazným náskokem šestatřiceti vteřin před Danou Pernicovou.

Velká Kunratická však zdaleka není pouze o vrcholných výkonech. Pravidelnými účastníky totiž bývají nejen atleti, ale také vyznavači dalších sportů – lyžaři, orientační běžci, vodáci, fotbalisté, ale také stovky rekreačních běžců.

„Letos jsem běžela poprvé přes Hrádek a moc se mi trať líbila. Bylo to náročné, ale příští rok běžím určitě zas!“ nechala se slyšet Patra Karasová.

„Byla to moje první účast na ženské trati. Po doběhu jsem říkala, už nikdy víc! Ale teď s odstupem pár hodin se těším na příští rok! Díky!“ přidala se Veronika Jelínková.

A typická byla také reakce Lukáše Kroupy: „ Na třetím kopci jsem málem umřel, ale jsem rád, že jsem to dal a doběhl:-)“

Do cíle úspěšně dorazil také herec a režisér Jakub Kohák. V kategorii do 49 let zaběhl čas 23:53,6 min. a obsadil 443. místo. Udolal při tom ještě padesát závodníků.

 

Výsledky hlavní kategorie –muži: 1. Jan Procházka (INOV – 8tým) 11:35,6, 2. Michal Šmahel (Slavia Praha) 11:42,9, 3. Ondřej Fejfar (INOV – 8tým) 11:45,9. Ženy: 1. Anna Kožíšková (Prazdroj kanoistika)15:18,7, 2. Dana Pernicová (Ultima KlapTeam) 15:54,6,3. Kamila Gregorová (SalomonTeam) 15:57,7.

 

Výsledky ostatních kategorií jsou na webu: http://www.velkakunraticka.cz/vysledky.

 

Kunratická II Kunratická III Kunratická IV Kunratická V Kunratická VI Kunratická VII