REPORTÁŽ: Velkou kunratickou potřetí za sebou ovládli specialisté na běh do vrchu

Druhá listopadová neděle bývá už tradičně v hlavním městě svátkem běhu, který sice neimponuje svou délkou, ale rozhodně mimořádnou náročností. Také letos vedla trasa už 85. ročníku Velké kunratické účastníky přes tři kopce a tři potoky. A legendární stoupání na Hrádek přinutilo většinu účastníků, aby ho s vypětím sil zdolávali po čtyřech. Vítězem hlavní mužské kategorie se stal Jan Janů, mezi ženami dominovala Pavla Schorná.

„Počasí nám vyšlo letos skvěle, panovaly ideální podmínky. Bylo teplo a také trať byla suchá. Závod proběhl v naprosté pohodě, atmosféra mezi běžci i diváky byla vynikající, takže s letošním ročníkem můžeme být maximálně spokojeni,“ komentoval průběh Velké kunratické jeden z pořadatelů Rostislav Šulc.

Na start se včetně doprovodných mládežnických běhů postavilo 4 433 aktérů – z nich 2 202 mužů a 344 žen zvolilo trať dlouhou 3 100 metrů vedoucí přes Hrádek. Mezi účastníky bylo opět mnoho známých jmen. Byli mezi nimi například prof. Jan Pirk, bavič a herec Jakub Kohák, stříbrný olympijský medailista na divoké vodě Vavřinec Hradilek, účastnice olympijských her v beachvolejbalu Lenka Háječková, bývalý triatlonový reprezentant Jan Strangmüller, skikrosový mistr světa Tomáš Kraus a mnozí další.

Závod tradičně zahajují veteráni s největším počtem startů. Jako první s číslem jedna tak na trať letos vyrazil jednaosmdesátiletý Josef Vonášek. Na svém kontě má už 59 účastí, z toho 56 v nepřerušené řadě. Rekordman Velké kunratické závod dokončil i tentokrát a předběhl i mladší soupeře. Nejstarším účastníkem byl Karel Matzner st., šéf atletického svazu veteránů, s úctyhodným ročníkem narození 1929!

Celkovým vítězem Velké kunratické se stal reprezentační běžec do vrchu Jan Janů, který proměnil svou třetí účast v tomto běhu v triumf. V cíli zaznamenal čas 11:33,4 min, přestože i jeho trápilo před startem nachlazení. „Byl jsem teď tři týdny na soustředění na Zadově a přivezl jsem si virózu, takže jsem moc ve vítězství nedoufal. Ale běželo se mi skvěle a brzo jsem začal dotahovat závodníky přede mnou. Na rovince jsem to pak pustil úplně a mám velkou radost z dalšího prvenství,“ popsal Jan Janů svůj úspěch.

Mezi ženami byla na trati přes Hrádek nejrychlejší potřetí za sebou letní biatlonistka a také specialistka na běh do vrchu Pavla Schorná.

Hrádek, 3100 metrů – muži: 1. Janů (Mizuno team) 11:33,4 min, 2. Šmahel (INOV-8 team) 11:44,7, 3. Chrascina (1. Běžecký Jablunkov) 11:49,2. Ženy: 1. Schorná (Mizuno team) 14:01,0 min, 2. Gregorová 14:15,2, 3. Vávrová (Reebok Run Crew) 15:05,5.

Ženy, 1900 m): 1. A. Stránská (INOV-8 team) 7:16,4, 2. Gregorová (Mizuno team) 7:41,4, 3. Šimková (ASK Slavia Praha) 7:41,5.