REPORTÁŽ: Vodní hrad Švihov dobyli o víkendu vyznavači horských kol

Do města Švihov v okrese Klatovy se v sobotu a především neděli 12. května sjeli bikeři od těch nejmenších přes juniory po dospělé, aby spolu změřili síly v rámci dalšího, v pořadí už devětadvacátého ročníku Závodů horských kol okolo vodního hradu Švihova. Akce byla součástí projektu České unie sportu Tipsport Sportuj s námi a seriálu závodů Talent Cup.

Do pedálů se tentokrát opřelo 184 cyklistů, což je podle mě dokonce rekordní účast. Spousta z nich dorazila už v sobotu, kdy si na trati mohli zajet trénink, další se pak zapojili až do nedělního závodu. Počasí nám vyšlo také na jedničku, za celý den se objevil jediný mráček, ale nespadla ani kapka,“ uvedl Petr Hladík z pořádajícího sportovního klubu Velovis Švihov.

Přímo před úctyhodnými hradbami gotického vodního hradu Švihov se bikeři scházeli na závody od nedělního rána. Jako první si pak v ostrém tempu okruh vedoucí přes starobylé valy, brod přes řeku Úhlavu nebo i lávku nad starým jezem vyzkoušeli od 10,30 hodin muži a junioři, přičemž jej museli absolvovat hned šestkrát. S těsným odstupem za nimi vystartovaly ženy a juniorky, které si musely poradit se čtyřmi okruhy. Po nich nastupovaly stále mladší kategorie až po děti na odrážedlech ve 14 hodin.

Mezi muži si pro výhru s jednoznačným náskokem přesahujícím minutu v čase 38:36,4 min dojel Martin Boubal z CTW Cycling, který se mezi lety 2003 a 2019 věnoval na profesionální úrovni silniční cyklistice. Následoval jej Lukáš Pospíšil z Bike Teamu Stupno a Petr Hladík mladší jedoucí za AC Sparta Praha. Mezi ženami na vítězství dosáhla s časem 30:38,8 min Martina Tyrnerová z LK Škoda Plzeň, druhá skončila Markéta Zabloudilová z Bike Clubu Město Touškov a třetí Petra Pravdová z Author Teamu Stupno.

Letošní ročník hodnotím jako nesmírně vydařený, měli jsme pouze jedno lehce odřené koleno, jinak všichni dojeli bez sebemenších potíží. S kamarády jsme se na trať taky vydali, ale už nejsme tak trénovaní jako mladí, a tak nás nakonec sjeli o kolo. Vítěze potěšily finanční prémie, medaile a diplomy a nescházela ani oblíbená tombola s dalšími zajímavými cenami,“ uzavřel Petr Hladík.