REPORTÁŽ: Vrchol Milešovky ozářil svit čelovek a baterek – noční pochod absolvovalo 540 účastníků

Hodnotný sportovní výkon, zábava, dobrodružství, ale také recese – to je populární Noční pochod na Milešovku. Při letošním, jednapadesátém ročníku dobylo v pátek 4. listopadu vrchol nejvyšší hory Českého středohoří po téměř třicetikilometrové pouti z Ústí nad Labem 540 účastníků vybavených čelovkami nebo baterkami. Jen o patnáct méně, než je dosavadní rekord z loňského roku.

milesovka

„Počasí nám přálo. Nepršelo, kupodivu nefoukalo, a přestože zpočátku bylo docela mrazivo, později teplota vystoupala na 5-6 stupňů Celsia. Mezi pochodníky převládali zejména mladí lidé. Tím vůbec nejmladším byl sedmiletý Matěj, který však dostal hodně zabrat a otec ho musel chvílemi poponášet. Naopak nejstarší aktérkou byla paní s ročníkem narození 1939. Oba ´rekordmany´ jsme na vrcholu ocenili,“ popsal průběh výstupu ředitel pochodu Tomáš Tkáč z pořádající katedry tělesné výchovy Pedagogické fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

Noční dálkový pochod, který je také Memoriálem Hany Vocáskové – jedné ze zakladatelek této akce – na největrnější horu Česka odstartoval v centru Ústí nad Labem. Trasa poté vedla k restauraci Větruše a odtud na Radejčín a Bílku. Milešovka se tyčí nad krajinou ve výšce 837 metrů nad mořem a účastníci během cesty překonají celkové převýšení 1100 metrů. Na vrcholu u bufetu čekala na každého kontrola, cíl byl však až v restauraci ve Rtyni nad Bílinou.

„Tam účastníci dostali čaj, tatranku a pamětní medaili. Odtud jsme je poté odvezli autobusy zpátky do Ústí nad Labem. Stává se, že některý z pochodníků občas z trasy sejde. Je na ní totiž hodně občerstvovacích zařízení, a tak někteří do cíle vůbec nedorazí,“ upozornil na specifikum nočního výšlapu Tomáš Tkáč.

Letošní novinkou je fotosoutěž, do níž mohou zájemci přihlásit své snímky ve dvou kategoriích – „Já chodím, co Ty“ tematicky zahrnuje momentky z trasy nočního pochodu, „Milešovka, královna Českého středohoří“ je zaměřena na zajímavé pohledy na tuto horu.

„Myslím, že se letošní ročník vydařil a všichni, kdo ho absolvovali, byli spokojeni. Mnozí za námi přicházeli a děkovali za příjemný zážitek, což považujeme za největší ocenění za naše organizační úsilí,“ řekl Tomáš Tkáč.

Letošní, 51. ročník Nočního pochodu na Milešovku, byl opět součástí projektu České unie sportu ČUS Sportuj s námi, jehož partnerem je společnost EP Sourcing.