REPORTÁŽ: Výpravčí Jakub Kohák udával při Beskydském azimutu ten správný směr

TrinecPobíhající děti s mapami v ruce mohly ve středu 24. září působit v třineckém lesoparku jako zjevení. Místní však věděli, že tomu tak není. Konal se zde totiž již 39. ročník Beskydského azimutu, oblíbeného orientačního běhu pro žáky základních škol. Letos se tato akce stala součástí nové kampaně České unie sportu ČUS SPORTUJ S NÁMI, jejímž cílem je dostatečně rozhýbat mládež. A to Beskydský azimut splnil dokonale.

Rekordních 1 556 školáků z devatenácti základních škol z Třince a okolí je toho důkazem. „Jsem moc šťastná, že se dnešní akce podařila. Ještě včera jsem se bála, že to kvůli nekončícímu dešti dopadne špatně, ale dnes vysvitlo sluníčko a všechno se vydařilo. Za posledních deset let se nyní zúčastnil největší počet žáků, a to je skvělé. Drtivá většina z nich jezdí pravidelně, letos jsme měli i tři nováčky,“ pochvalovala si po skončení akce ředitelka závodu Anna Gavendová.

Beskydsky_Azimut_002 Beskydsky_Azimut_022 Beskydsky_Azimut_026 Beskydsky_Azimut_029 Beskydsky_Azimut_032

A skvělá akce to byla už od samotného začátku. Osmatřicet dětí ze základní školy ve Vendryni, které na akci dorazily vlakem přímo ze školy v přírodě v Hrádku, totiž vítal na peróně výpravčí. A ne ledajaký. Této role se s nadšením zhostil jeden z hvězdných patronů projektu ČUS SPORTUJ S NÁMI herec, režisér a nadšený sportovec Jakub Kohák. Ten je znám i tím, že si nenechá ujít žádnou akci, kde se může potkat právě s dětmi. A Beskydský azimut byl i díky němu pro děti nezapomenutelným zážitkem. Takové originální přivítání bylo pro všechny obrovským překvapením.

Poté už nic nebránilo tomu, aby se školáci podle jednotlivých škol a příslušných věkových kategorií postavili na start a vydali se na závodní trať vedoucí zákoutími třineckého lesoparku. Žáci od první do třetí třídy zdolávali trasu dlouhou 1,5 kilometru, jejich starší spolužáci v lese podle fáborků a s mapkou v ruce naběhali 2,7 kilometru. A Jakub Kohák, jako správný patron, se nenechal zahanbit a vyběhl také. Ovšem elán mu vydržel jen do první zatáčky. „S nadšením jsem vyběhl se skupinkou osmiletých dětí, ale asi po 30 metrech mi všechny utekly, tak jsem se potupně vrátil na start. A jelikož jsem nechtěl dopustit společenské ponížení, vymluvil jsem se na to, že jsem si natáhl stehenní sval. Později jsem závod dokončil, ovšem podruhé už jsem si netroufl. Bylo to tu jako pravý celotřinecký rej, v lese pobíhala spousta dětí, pořád se tam někdo ztrácel, a ti, co je šli hledat, se ztratili taky. Radši jsem pak tedy zůstal pěkně v cíli, abych v lese taky nezabloudil,“ vyprávěl s humorem sobě vlastním Jakub Kohák, který si stejně jako děti celou akci opravdu užil a ocenil i bezchybnou organizaci. Malí běžci se pak doslova prali o každý jeho podpis a společných fotografií s patronem bylo nepočítaně.

Beskydsky_Azimut_117 Beskydsky_Azimut_116 Beskydsky_Azimut_105 Beskydsky_Azimut_101 Beskydsky_Azimut_097

Přestože se jednalo již o 39. ročník a spousta škol se Beskydského azimutu účastní opakovaně, žádnou výhodu v podobě předem nastudované trasy nikdo nemá. Organizátoři totiž pečlivě každý rok trasy mění. Možná i proto se sem všichni tak rádi vrací. „Byla jsem hrozně překvapená, že se letos přihlásilo tolik dětí. Je to tedy asi důkaz, že to děláme správně. Když děti odchází, vždy se loučí se slovy, že za rok zase přijedou. A splní to. Pro spoustu z nich je to už tradice, kterou dodržují, a to mi opravdu dělá obrovskou radost,“ přiznala s dojetím ředitelka závodu Anna Gavendová.

Trocha napětí ale však přece jen zůstala. Slavnostní vyhlášení výsledků Beskydského azimutu, kde budou oceněni nejlepší běžci-jednotlivci, ale i celé školy, se totiž uskuteční až 6. října. Pro děti je to vždy velká sláva, které se účastní i spolu s rodiči, babičkami a dědečky, kteří je oslavují jako největší sportovní hrdiny. Však si tak připadaly i dnes.

Beskydsky_Azimut_047 Beskydsky_Azimut_039 Beskydsky_Azimut_037 Beskydsky_Azimut_036 Beskydsky_Azimut_035

„I díky spojení s kampaní ČUS SPORTUJ S NÁMI se zde podařilo vytvořit opravdu úžasnou atmosféru. Všude visely vlajky a velké nápisy, takže děti si opravdu připadaly jako na významné sportovní události. Celé to působilo mnohem slavnostněji, a to bychom rádi zachovali i pro příště,“ dodala s vyhlídkou k 40. ročníku Beskydského azimutu ředitelka závodu Anna Gavendová, které v realizačním týmu pomáhala s přípravou i Jana Cieslarová-Bruková, bývalá česká reprezentantka a mistryně světa v orientačním běhu z roku 1991. Mezi hosty nechyběl ani Lukáš Maryška, zástupce společnosti České dráhy, a. s., z Bohumína, generálního partnera projektu ČUS SPORTUJ S NÁMI.

Beskydsky_Azimut_085 Beskydsky_Azimut_079 Beskydsky_Azimut_063 Beskydsky_Azimut_062 Beskydsky_Azimut_055