REPORTÁŽ: Vyškovský Mikulášský běh: rekordní počet účatníků, čert na segwayi a ceny přímo od Mikuláše

Vyškovský Mikulášský běhAčkoliv pravý Mikuláš dorazí až za dva týdny, ve Vyškově na jeho počest uspořádali již v sobotu 22. listopadu prestižní běžecký závod. Na startovní čáru Vyškovského Mikulášského běhu se tak poněkud netypicky postavil vedle závodníků i strašidelný čert.

Ten také zahájil  závod na ďábelském elektrické koloběžce – segwayi – za nadšeného výskání zejména nejmladších účastníků, kteří jakoby zapomněli, že čerti vyhrožují peklem a nosí uhlí. V davu přihlížejících diváků se však objevili i další nezvyklí hosté.  Už z dálky zde vyčnívaly postavy Mikuláše, jeho společníka anděla a dalších čertů, kteří usilovně povzbuzovali běžce, jimž některým byly sotva tři roky.

Vyškovský Mikulášský běh láká svou kvalitou i výjimečnou předvánoční atmosférou  stále více  dětských i dospělých sportovců. V letošním roce na Atletický stadion Za parkem dorazilo rekordních 339 běžců všech věkových kategorií. Akce se současně pořádala také jako Memoriál Milana Dvořáka.

Lepší počasí na závod jsme si snad ani nemohli přát. Pamatuji si ročníky, kdy se závodníci museli prodírat sněhem. Tentokrát sice bylo sychravo, ale nepršelo. Také proto jsme zaznamenali nejvyšší účast v dosavadní historii závodů,“ pochvaluje si Jiří Hajzler, předseda pořádajícího Atletického klubu AHA Vyškov.

Vyškovský Mikulášský běh Vyškovský Mikulášský běh Vyškovský Mikulášský běh Vyškovský Mikulášský běh Vyškovský Mikulášský běh

Jako každoročně byl největší zájem o dětské kategorie o délkách 100, 200 a 300 metrů. Je potěšitelné, že velice slušně však byla letos obsazena také většina žákovských a dorosteneckých kategorií. Na nejmladší závodníky dohlíželi během závodu Mikuláš, anděl a čerti, kteří jim v cíli rozdali vítězné ceny a drobné suvenýry. V našem závodě totiž nezáleží na tom, zda byly děti hodné nebo trochu zlobily – odměnu v podobě sladkých domácích perníků si odnesli totiž všichni. Také proto ani ty nejmeněí děti neplakaly a své trasy zdolaly téměř bez pomoci rodičů,“ vysvětluje Jiří Hajzler.

Vyškovský Mikulášský běh Vyškovský Mikulášský běh Vyškovský Mikulášský běh Vyškovský Mikulášský běh Vyškovský Mikulášský běh

Ve Vyškovském Mikulášském běhu však jde také o vítězství – a především v obou seniorských kategoriích. Hlavní závod mužů na 4,8 kilometru, jehož prvenství doposud nezískal žádný domácí závodník, vyhrál opět „cizinec“. Jan Kohut z Relax-Fit.cz z Blanska se prohnal zvlněným okruhem ve Smetanových sadech v čase 15:10 minuty. Na druhém místě v čase 15:28 min. doběhl domácí závodník Jiří Petr z klubu Diadora, na třetí pozici skončil v cíli Jiří Němeček v čase 15:31 z klubu AHA Vyškov. V ženském závodě excelovala Petra Vašínová v čase 17:20 min., druhá doběhla domácí běžkyně Irena Pospíšilová z AK AHA Vyškov v čase 18:27 min., třetí  Karolína Zábraková z Atletického klubu Drnovice, která trať pokořila za 18:35 min.