REPORTÁŽ: Z vítězství v Grand Prix Forman se radoval polský olympionik Marek Konwa

Víkend plný sportu má za sebou Starý Jičín. Po sobotním prologu v podobě Trofeje Bikemania shopu sem v neděli 12. června zavítal další ročník silničního cyklozávodu Grand Prix Forman. Akce byla součástí FORCE Slezského poháru, Baby Slezského poháru amatérské cyklistiky a poháru Moravskoslezského svazu cyklistiky. Cestu na start si tentokrát našly dvě stovky sportovců.

Potěšilo nás to, jelikož to konečně znamená návrat na předcovidová čísla. Závodníky při jejich snaze o dosažení co nejlepšího výkonu doprovázelo azuro – lepší počasí už by si snad ani nešlo přát – a taky výtečná divácká kulisa. Podél trati o žilo a o to větší byla motivace cyklistů poprat se o trofeje,“ popsal Ondřej Bezunk z pořádajícího Teamu Forman profiq Cinelli.

Oproti minulým ročníkům prošla trať změnou. Dříve závodníci křižovali dálnici D48, jelikož na ní ovšem právě probíhá rekonstrukce, vydali se tentokrát po nové, delší trase ze Starého Jičína přes Starojickou Lhotu, Polouvsí, Jeseník nad Odrou a Hůrku zpět do Starého Jičína. Délka jednoho okruhu tak oproti někdejším čtrnácti měřila šestnáct kilometrů a v elitních kategoriích borci nově místo 84 absolvovali rovnou 96 kilometrů.

Sice si tak závodníci šlápli víc, ale máme jen samé nesmírně pozitivní reakce. Řada účastníků nám říkala, ať už to do budoucna ponecháme takto. Budeme o tom uvažovat. Sice v rámci nové varianty odpadl ten nejprudší kopec, faktem však je, že je vhodnější pro souboje a závodění jako takové,“ prozradil Ondřej Bezunk.

Na trati bylo skutečně živo. Už dříve avizovaného mistra České republiky Tomáše Bucháčka doplnilo posléze další zajímavé jméno – polský cyklokrosař a šestnáctý muž z cross country na olympiádě v Londýně 2012, dvaatřicetiletý Marek Konwa. Právě polský zástupce se nakonec těšil z prvenství a tím pádem i z prize money pro vítěze.

Musím ale moc pochválit Tomáše Bucháčka, který svou nesobeckou spoluprací na trati prokázal týmového ducha. Právě díky němu nakonec mohli cyklisté z našeho Teamu Forman profiq Cinelli obsadit konečnou čtvrtou a pátou pozici. A to navíc jen těsně, v napínavém finiši totiž rozhodovaly setiny vteřiny,“ ocenil zásluhy závodníka ředitel závodu Ondřej Bezunk.

sledky Grand Prix Forman – muži A (96 km): 1. Marek Konwa (UKS Krupinski Suszec) 2:18:08 h, 2. Richard Riška (CK Epik Dohňany) 2:18:12, 3. Alexander Wyszanski (Cyklo Tým Havířov 1) 2:18:12, muži B (96 km): Petr Swaczyna (CK Feso Petřvald) 2:18:11 h, ženy A (48 km): 1. Nikola Bajgerová (KCK Force Zlín) 1:21:04 h, 2. Kateřina Nosková (CK Orlík Orlová) 1:21:16, 3. Markéta Huráčková (CK Feso Petřvald) 1:21:18.

Kompletní výsledky na: atletikauni.cz