REPORTÁŽ: Zájem o Mezinárodní den šachu v Pardubicích i Liberci byl veliký

Pardubice a Liberec se staly hlavními centry letošního Mezinárodního dne šachu – ve světě se slaví vždy 20. července už od roku 1966. Partnerem akce, která se stala součástí projektu České unie sportu ČUS Sportuj s námi, byla společnost Elektrárny Opatovice a mediálním partnerem Deník.

šachy_Liberec

V pardubických Tyršových sadech byly veřejnosti k dispozici stolky se šachovnicemi a velké zahradní šachy, na kterých po celé odpoledne probíhaly šachové boje zástupců všech věkových generací. Pro účastníky byla připravena řešitelská soutěž i možnost zahrát si s přítomným velmistrem Martinem Petrem. „V ní se proti mně postupně vystřídalo 42 hráčů, neprohrál jsem, ale osmkrát došlo k remíze. Vybojovali ji Aleš Novotný, Zdislav Košťál, Miroslav Plchot, Tomáš Mikolenka, Marek Krása, Josef Růžička, Adam Josef Ret a Luboš Svíženský, takže celkové skóre bylo 38:4. Všichni hráči dostali pěkné ceny – šachové knížky, odznaky, magnetky a dětská pexesa,“ řekl Martin Petr, který měl celou akci organizačně na starosti.

Uskutečnil se i zápas Liberec – Pardubice na dálku přes novou českou hernu sachy.cz – vyrovnaná partie mezi předsedou Šachového svazu České republiky Viktorem Novotným a velmistrem Martinem Petrem skončila za velkého zájmu povzbuzujících diváků remízou ve věžové koncovce.

„Celá akce proběhla za krásného letního počasí a velký zájem přítomných dětí vzbudil živý maskot v obleku plyšového šachového jezdce,“ dodal Petr, který odehrál i vítěznou partii na slepo, kdy neviděl na šachovnici a jednotlivé tahy mu hlásil moderátor.

 „Já sice šachy nehraju, ale děti, které se přihlásily do našeho příměstského tábora, si to moc užily,“ svěřila se vedoucí Adéla Maroušková z Chrudimi. „Udělali jsme si celodenní výlet do Pardubic a v Tyršových sadech to bylo opravdu  super! Všem pětadvaceti mladým  táborníkům se to moc líbilo a z  odehraných partií i dalších akcí mají nádherné zážitky, všechny děti byly doslova nadšené a ani se jim moc nechtělo domů.“

Poprvé v životě se utkal s velmistrem – rekreační šachista Miloš Kajzrlík z Pardubic byl se svoji simultánkou spokojený: „Vzdal jsem v prohrané pozici, ale byl jsem rád, že jsem vydržel nějakou dobu a neudělal ostudu. Akce se mně líbila. Zajímavé bylo, že velmistr Petr hrál simultánně nejen šachy, ale i dámu, a to i tzv. žravou. Za to má můj velký obdiv. Někdy se dokonce domlouvala pravidla pro konkrétní partii přímo na místě, což bylo hodně zajímavé a ocenily to zejména děti – některým se podařilo remizovat. Celkově si myslím, že to byla dobrá akce, která přispěla k propagaci nejpopulárnější deskové hře na světě.“

V Liberci se organizačně na oslavě Mezinárodního dne šachu podílely tři místní oddíly – Slavie, Desko a TJ Lokomotiva, hrálo se na náměstí, kde probíhá dlouhodobá akce Liberecká pláž. Byla zde řada šachovnic lákajících ke hře, dvojice velkých zahradních šachů, uskutečnila se soutěž v řešení šachových úloh různé obtížnosti (pět nejúspěšnějších si domů odneslo ceny) a zájemci dostali i možnost zahrát si s někým po internetu na stránkách šachy.cz. Na pořadu byl i turnaj v bleskovém šachu, mezi 27 účastníky se nejvíce dařilo Jiřímu Jarešovi.

K volnému hraní bylo pod stanem k dispozici 13 šachovnic, které byly permanentně obsazené, od 12 do 16 hodin se odehrály v průměru tři partie za hodinu.

O mezinárodní rozměr akce se postaralo několik hry chtivých Němců či skupina Angličanek, kterém obsadily na dlouhou dobu zahradní šachy.

Pořadatelé se pokusili o rekord v největším počtu sehraných šachových partií v jeden den. Kromě Pardubic a Liberce se do něj počítaly i turnaje v dalších městech České republiky a partie sehrané na místech zapojených do projektu „Tady se hrají šachy“. Celkem došlo hlášení o 1976 odehraných partiích, a tak se uvidí, zda tento počet bude na rekord stačit.

„Byla to velmi povedená akce ve skvělé atmosféře a pevně doufám, že příští rok, kdy nás čeká již 51. ročník Mezinárodního dne šachu, se po celé republice sehraje v takovém přátelském a propagačním duchu mnohem více partií. Však šachy nejsou jen vhodnou hrou rozvíjející schopnosti našich dětí, ale udržují v duševní svěžesti i seniory. Šachy spojují generace i národy,“ zhodnotil akci Viktor Novotný, předseda Šachového svazu České republiky.

 

šachy Šachy šachy Šachy šachy Šachy šachy Šachy Šachy