REPORTÁŽ: Zamykání Moravice nalákalo dva a půl tisíce vodáků

Víkend 18. a 19. září patřil na Opavsku milovníkům vodáctví. Vodní nádrž Kružberk upouštěla vodu, takže nastaly ideální podmínky pro patnáctý ročník Zamykání Moravice, který znamenal tečku za letošní sezonou. Loni se akce kvůli koronavirové pandemii nemohla uskutečnit, a tak si to letos vodáci vynahradili měrou vrchovatou.

Původně jsme měli hlášeno ještě víc lidí, ale na účasti se podepsalo počasí. Předpověď hlásila déšť, takže si to někteří rozmysleli. Kdo ale dorazil, rozhodně nelitoval, sice bylo pod mrakem, ale nic horšího nenastalo,“ řekl Adam Šindler z pořádajícího sportovního oddílu Campanula vodáci.

Moravici lodě sjížděly od přehradní nádrže Kružberk do Hradce nad Moravicí, celkem se zapojilo dva a půl tisíce vodáků všech věkových kategorií na kanoích, raftech i kajacích. Někteří si splouvání rozdělili do dvou dnů, další účastníci se připojili až v podhradí u Vítkova. Odměnou všem byla pěkná tekoucí voda obtížnosti WW 2 podle mezinárodní vodácké stupnice.

Organizátoři proto předem informovali, že je vhodné mít předchozí zkušenost s vodáckým sportem, případně se spojit s někým, kdo ji má. Účastníkům byla k dispozici podrobná kilometráž s upozorněním na zvlášť exponovaná místa a jezy, kterým je nezbytné se vyhnout. I tak byli pro jistotu v nasazení záchranáři.

Akce se obešla bez zranění, což nás velice těší. Na trase jsou i nesjízdné jezy, takže jsme pro jistotu měli problematická místa obsazená záchranáři, jako každý rok. Nejlepší nicméně je, když nemají žádnou práci, jako tomu bylo letos,“ doplnil Adam Šindler.