REPORTÁŽ: Závěrečný den Šumperského poháru horských kol zkropil déšť

SumperkSobota 18. října měla být pro Šumperský pohár horských kol, jeden z největších a nejprestižnějších seriálů pro širokou veřejnost v České republice, poslední klapkou za osmnácti uplynulými závody, které se od dubna do září uskutečnily v Olomouckém kraji. Nakonec se však akce v Šumperku musela vypořádat s nečekaným a o to silnějším soupeřem – nevlídným počasím. Loučení to tedy bylo bohužel kvůli dešti opravdu slzavé.

„Na závěrečnou vyhlídku jsme počítali se třemi stovkami účastníků, jak tomu pravidelně dosud bývalo. Bohužel nám ale nepomohlo, že poslední dva dny propršely, dokonce ještě dnes ráno, takže spousta lidí si svou účast na poslední chvíli rozmyslela a cyklistů dorazilo asi jen 107. Paradoxně pár minut před závodem slunce vysvitlo a vydrželo po zbytek dne, ale to už bylo pozdě,“ posteskl si za pořadatele Ivan Vavřík. O to víc si však váží těch „odvážlivců“, mezi kterými nechyběly děti, dospělí ani veteránští cyklisté, že je ani nepříznivé počasí neodradilo a vyhlídku trvající dvě hodiny si nenechali ujít.

„Jsem šťastný, že ti, co přišli, si to maximálně užili a pak těm později příchozím sami spílali, že se nezapojili. Mrzí mě to hlavně za celý organizační tým, se kterým jsme posledních čtrnáct dní celou akci připravovali od rána do noci. Věřím ale, že to dnes byla opravdu výjimka a lidé se opět vrátí,“ dodal Ivan Vavřík.

Davy fanoušků pak začaly proudit až na soutěžní část. V 11 hodin totiž odstartoval vložený závod na Bludovečku – sprint s hromadným startem. Mezi ženami kralovala Marie Březinová v čase 5:40 min., na druhém místě skončila Štěpánka Stankovičová (5:42) a jako třetí dojela Milada Motýlová (5:55).

Mužskou kategorii suverénně ovládl v čase 4:25 min. juniorský závodník Tomáš Fláma, na druhém místě skončil v těsném závěsu Marek Hejtmánek (4:27) a jako třetí protnul cíl Miroslav Fláma (4:31). O tom, mladý sportovec Tomáš Fláma patří mezi současné nejlepší cyklisty, přesvědčil všechny přítomné hned vzápětí při jízdě zručnosti. Pořadatelé totiž pro závodníky připravili opravdovou lahůdku, výjezd na kopec Bludoveček. V soutěži s názvem „Kdo vyjede nejvýše…???“ si s prudkým kopcem, jenž dal všem opravdu zabrat, opět nejlépe poradil tento talentovaný mladík, když vyjel 43 metrů.

IMG_2894 IMG_2972 DSC_9656

O zdolání vrcholu Bludovečku se poté svedl nečekaně obrovský boj i mezi dalšími nadšenci z řad veřejnosti, kteří se okamžitě vrhali ke svým bicyklům, aby i oni ukázali svou dobrodružnou náturu. Tuto netypickou a velmi těžkou trasu nakonec pro velký zájem nechají pořadatelé vyblokovanou pro veřejnost až do doby, než napadne první sníh. Úderem poledne pak ještě pokračovala společná vyjížďka směrem na rozhlednu Háj.

O co víc byla ranní účast na závěrečnou vyhlídku chudší, o to víc fanoušků se přišlo podívat na odpolední závěrečné vyhlášení výsledků celého seriálu osmnácti závodů Šumperského poháru horských kol, které pořádají SK SALITH – SUMTEX, SPORTON Šumperk a SVČ Doris Šumperk. Po dekorování vítězů v patnácti věkových kategoriích včetně zástupců nejlepších týmů, kteří získali poháry, medaile a diplomy, následovala závěrečná tombola.

Ta byla určená jak závodníkům, jejichž soutěžními lístky byly jejich startovní čísla, tak i ostatním zájemcům, kteří si losovací lístky zakoupili. „S prázdnou neodešel opravdu nikdo, ve hře přitom byly skutečné skvosty – od různých sportovních technických pomůcek a nástrojů, přes cyklistické vybavení až po úplně nové kolo. Po ranních rozpacích způsobených nízkou účastí byl nakonec ten závěr opravdu moc pěkný,“ doplnil závěrem za pořadatele Ivan Vavřík.