REPORTÁŽ: Závišický pedál slaví, letní počasí vylákalo do sedel rekordní počet cyklistů

Za jedenáct let své existence si poloorientační vyjížďka Závišický pedál, jak organizátoři nesoutěžní cyklistickou akci na Novojičínsku nazývají, získala celou řadu nadšených příznivců. Když se v sobotu 26. května k tradičně přátelské atmosféře přidalo krásné počasí, padl v Závišicích účastnický rekord.

„Podruhé za sebou se nám podařilo překonat účastnický rekord. Loni si některou z tras vybralo 457 cyklistů a letos dokonce 511. Přibližně jednu třetinu z celkového počtu tvořily děti, což nás velice potěšilo. Řekl bych, že hodně udělalo počasí, které bylo jako na objednávku – slunečno, k tomu lehký vánek, takže pro pohyb pod širým nebem ideál,“ popsal Zbyněk Lux z pořádajícího oddílu TJ Závišice.

Zájemci o vyjížďku se na zahradě závišického Pohostinství u Kremlů začali scházet od rána. V 9 hod se na trať vydali první nadšenci, termín dojezdu pro úspěšné absolvování byl v 17 hod. Organizátoři vsadili jak na oblíbené trasy z minulosti, tak si přichystali několik novinek. Na výběr byly trasy Závišická, Hájovský Dvůr, Veřovická, Hostašovice, Poodří, Pražmo, MTB Palkovické Hůrky a MTB Javorník, které už svými názvy lákaly do sedel. Nejkratší okruh měřil 15 km, v rámci toho nejdelšího museli cyklisté zdolat 95 km.

„Možná to bude překvapivé, ale nejčastěji si účastníci vybírali trať Poodří, která přitom měří plných 60 km. Vede ovšem krásnou krajinou mezi rybníky a většinou po rovině, takže ji hodně volí i rodiny s dětmi,“ prozradil Zbyněk Lux. Den plný sportu uzavřelo pohodové odpoledne s kapelou Soundmates a ukázkami jízdy na historickém kole přezdívaném kostitřas.