REPORTÁŽ: Závod dračích lodí ve Vaňově – tisíc pádel rozbouřilo hladinu Labe

První májový víkend ovládly hladinu Labe ve veslařském areálu TJ Chemička Ústí nad Labem ve Vaňově dračí hlavy a ocasy. A při hlavním Závodu dračích lodí pořádaném společně s Dnem Labe v sobotu 2. května bylo hodně těsno i na břehu. Více než dva tisíce diváků totiž přišlo povzbudit 840 závodníků ve dvaačtyřiceti posádkách veslic. Den předem, kdy se program zaměřil na žáky základních a středních škol, jich bylo v akci dalších 200.

Drak

„Letos jsme výjimečně rozšířili startovní listinu z obvyklých šestatřiceti posádek na dvaačtyřicet. Po spuštění nám totiž klekl server, takže počet přihlášených závodníků se prostě nedal včas ohlídat. Příští rok však opět snížíme hranici účastníků na šestatřicet posádek. Tohle číslo je dáno kapacitou areálu, aby si veslaři co nejvíce zazávodili. Dvaačtyřicet posádek je nejzazší mez, která se dá zvládnout za jeden den, ovšem na úkor určité pohody. Naštěstí vše letos zachránilo počasí, které na hlavní závody vyšlo báječně, a velká pomoc města Ústí nad Labem. Pořádat tyto závody dva dny už by trvalo moc dlouho a nebylo by to tak zajímavé,“ vysvětlil Jan Přibyl, předseda veslařského oddílu TJ Chemička Ústí nad Orlicí.

Na startu se objevili nejen profesionálové, ale i rekreační vyznavači vodních sportů. Labyrint rozjížděk, čtvrtfinále a semifinále nakonec nejlépe zvládli Cákalové. Stejně jako druzí v pořadí Tomíni a třetí Mědíci se tyto tři posádky dokázaly na trati dlouhé 200 metrů dostat pod minutu. Rozhodující však nakonec nebylo umístění na stupních vítězů, ale bohaté zážitky z kolektivního výkonu a radost z krásného sportu.

Kromě samotného veslování na návštěvníky čekala i soutěž o nejúžasnějšího bubeníka či vložené ukázkové závody kajakářů a veslařů žákovských kategorií. Diváci si mohli vyzkoušet veslařské trenažery a uskutečnil se také závod rodinných dvojic na 500 metrů. V podvečer za celou vydařenou akcí udělalo příjemnou tečku závěrečné posezení s občerstvením, které trvalo až do nočních hodin.

 

Výsledky 7. ročníku Závodu dračích lodí:  1. Cákalove 57,61 s, 2. Tomíni 58,99, 3. Mědíci 59,73, 4. Kolišáci – 1. firemní tým 1:00,87, 5. Alfateam 1:01,72, 6. Říční vlci 1:02,22.

 

V posledních třech letech se konají den před hlavním závodem dospělých rovněž závody školáků. Jen role kormidelníků v nich obsazují profesionálové. Tentokrát se přihlásilo do dračího souboje na 200 metrů pět posádek základních škol a čtyři střední školy.

Na čarodějnice však ještě počasí zlobilo, ráno pršelo, ale nikomu z nejmladších aktérů to nevadilo. „Byl to takový jarní deštík, který nikomu neublížil. A při závodech jsou navíc stejně všichni mokří,“ poznamenal s úsměvem jeden z organizátorů Petr Šolc.

V cíli čekaly na nejúspěšnější posádky medaile, poháry a fantastické dorty. Nejrychleji zdolali trať v kategorii základních škol Cvakalové z Ústí nad Labem v čase 1:07:87. Ve druhém závodě zvítězili studenti Gymnázia Jateční Ústí nad Labem časem 1:02:48.

 

Dračí lodě VI Dračí lodě V Dračí lodě IV Dračí lodě III Dračí lodě II Dračí lodě I