REPORTÁŽ: Žhavé slunce nad mělnickým zámkem triatlonisty nespálilo

V sobotu 21. července se uskuteční jubilejní, dvacátý ročník Triathlonu Mělník. Pro elitní triatlonisty byl mistrovstvím republiky a Českým pohárem, zájemce z řad veřejnosti čekal závod open a své souboje absolvovali také mládežníci od čtyř do patnácti let. Akce byla součástí projektu České unie sportu ČUS Sportuj s námi, jejímž mediálním partnerem je Deník.

Tohoto podniku, který je unikátní vzájemným propojením špičkových triatlonistů, „hobbíků“ i začínajících adeptů, se zúčastnilo navzdory extrémním teplotním podmínkám 350 aktérů nejen z České republiky, ale i z Izraele, Polska a Velké Británie.

„Vedro bylo opravdu vysoké a všem účastníkům dalo pořádně zabrat, ačkoliv na trati byl dostatek občerstvení. Závody však proběhly ve výborné atmosféře, bez jakýchkoliv zdravotních komplikací. Vzhledem k dopravním omezeném v Mělníku jsme tentokrát zkrátili okruhy, ale tím se současně zvýšila jejich obtížnost. Například triatlonisté startující v hlavní kategorii museli pětkrát vyběhnout náročné stoupání z náměstí Míru kolem vinic k zámku, což dokonale prověřilo jejich schopnosti. Na jižních svazích navíc pálilo slunce úplně nejvíc,“ popsal průběh ředitel závodu Roman Táborský.

Jako první závodily děti podle věkových kategorií od čtyř do patnáct let. Bojovaly srdnatě a mnohé si už pro příště budou pamatovat, že na závěrečnou cyklistickou část je nutné vzít si s sebou bidon s pitím. V cíli je pořadatelé odměnili medailemi a různými věcnými cenami či suvenýry. Poté přišla na řadu kategorie open, jejíž podtext zněl Můj první triatlon – přilákala mimo jiné zhruba čtyři desítky ´hobbíků´, kteří opravdu postoupili svou triatlonovou premiéru.

V hlavním závodě elitní kategorie zvítězil bezpečně podle očekávání český reprezentant a olympionik Jan Čelůstka. Plaveckou část 750 m, cyklistickou na 22 km a běžeckou na 5 km zvládl jako jediný pod hodinu – za 59:52,2 min. Druhého v pořadí Ondřeje Olšara porazil o 1:25 min. Ženy měly na programu stejnou trasu a nejlépe se s ní vyrovnala mistryně republiky Jitka Rudolfová. O svůj primát však musela tvrdě bojovat s Kateřinou Strnadovou.

„Jubilejní ročník Triathlonu Mělník se určitě vydařil. Těší nás, že ve spolupráci s dopravními policisty jsme dokázali bez problémů zabezpečit všechny trasy, což zahraniční účastníci velice kvitovali. Přesto však letos většinu aktérů něco mrzelo – že nesměli podobně jako v minulosti v cíli naskákat do kašny na náměstí Míru a vychutnat si v ní tradiční meloun. Snad se dočkají příští rok,“ dodal Roman Táborský.

Výsledky – hlavní kategorie (750 m – 22 km – 5 km), muži: Čelůstka (Konra Tools Team) 59:52,2 min., Olšar (Kerberos) 1:01:17,4 h, Krátký (Slavia Praha) 1:01:47,5; ženy: Rudolfová (Energy Team) 1:10:34,1 h, Strnadová (Eleven Mercedes-Benz Mitas Team) 1:10:51,1, Andrlová (Kerberos) 1:11:18,8.

Kategorie open (400 m – 15 km – 3 km): Mlčoch (Mladá Boleslav) 18:20,9 min. – Černá (PK Mělník) 21:01,4min.

Kompletní výsledky jsou na: http://www.czechtriseries.cz/results/race?id=3498.