REPORTÁŽ: Zlatá koloběžka byla úspěšnou generálkou na mistrovství světa

Do Plzně se o víkendu 24. a 25. června sjeli vyznavači jízdy na koloběžkách, jelikož je už čtyřiadvacet let zvykem, že se zde koná Zlatá koloběžka, nejstarší stále existující závod svého druhu na světě. Už příští rok tedy oslaví jubilejní čtvrtstoletí, a to se vší pompou – v Plzni se totiž pojede rovnou mistrovství světa. Akce byla součástí projektu Tipsport Sportuj s námi.

Koloběžkáři jsou nesmírně pohodová komunita, takže vše probíhalo hladce a v přátelské atmosféře, byť samozřejmě soutěživé. Jen v neděli nás trochu zaskočilo počasí, vylezlo sluníčko a začalo pořádně pražit od rána. Na naší dráze není stín, tak jsme v jednom místě vymysleli chlazení, kdy závodníci mohli projet vodní mlhou, a tak se občerstvit,“ prozradil Petr Pešta z pořádajícího Klubu koloběhu Plzeň.

Zatímco v sobotu byly na programu sprinty a závody štafet na třikrát jeden, dva či tři kilometry, neděle patřila na cyklo oválu Rapid Sport vytrvalostním závodům. Nejmladší přípravky si musely poradit s tratí o délce 2,2 kilometru, žáky čekalo 5,5 kilometru, kadety 11 kilometrů a konečně ženy s ultraveterány 18 a muže 27 kilometrů. Závodní koloběžky se neustále vyvíjejí, ty dnešní svými koly dávají vzpomenout na silniční bicykly. Proto se v Plzni jezdilo pěkně v tempu a muži byli s královskou disciplínou hotoví za hodinu.

Dorazila řada tváří, které známe z předchozích ročníků, jako třeba členové české musherské reprezentace, a moc si akci pochvalovali. My jsme si ještě pár věcí vychytali, což se hodí před šampionátem, který hostíme za rok v srpnu. Celkem jsme odměnili závodníky v patnácti kategoriích, ocenění si odnesli na památku medaile a diplomy,“ popsal Petr Pešta.

Výsledky 24. ročníku Zlaté koloběžky – sobotní mužské kritérium: 1. Roman Matyáš (Třista60), 2. Tomáš Sedlář (Kostka Racing), 3. Ladislav Mangelík (BKG Brno), sobotní ženské kritérium: 1. Andrea Zbožková (Třista60), 2. Petra Fořtová (TJ Sokol Kunvald), 3. Amálie Vinohradníková (Kostka Racing), štafeta muži: 1. PSP Klub koloběhu Plzeň, 2. BKG Brno, 3. Třista60, štafeta ženy: 1. BKG Brno, 2. Kostka Racing, 3. PSP Klub koloběhu Plzeň, muži 27 km: 1. Roman Matyáš (Třista60), 2. Ladislav Mangelík (BKG Brno), 3. Petr Pešta (PSP Klub koloběhu Plzeň), ženy 18 km: 1. Andrea Zbožková (Třista60), 2. Kamila Peštová (PSP Klub koloběhu Plzeň), 3. Amálie Vinohradníková (Kostka Racing).