REPORTÁŽ: Zlatohorský treking budil pozornost na obou stranách hranice

Mikroregion Zlatohorsko na Jesenicku byl v sobotu 1. října v centru zájmu vyznavačů pěší turistiky, jelikož se zde v malebných přírodních kulisách slezského pohraničí uskutečnil pětačtyřicátý ročník pochodu s názvem Zlatohorský treking. Zatímco celou republiku sužoval o víkendu déšť a přeháňky, tamějším organizátorům vyšly povětrnostní podmínky na jedničku.

Však také žertovali, že mají smlouvu s ďáblem,“ usmívala se Kristína Schejbalová, která měla coby instruktorka při pochodu na starosti vedení nordic walkingové skupiny. „Pěkné počasí se promítlo rovněž na účasti, pro některou z tras se rozhodlo 916 turistů, což představuje asi třetinový nárůst oproti loňskému, sychravému ročníku. Ale výzvou pro příště je určitě meta tisíc.“

V rámci události si pochodníci mohli vybrat ze široké škály tras. Jako první šli do akce ve 3 hodiny ráno ti, kdo si zvolili takzvanou Noční šichtu na 25 kilometrů. O tři hodiny později vyrazili vytrvalci na padesátikilometrový pochod a od 8 do 10 hodin ráno ze Zlatých hor vycházeli zájemci o kočárkovou trasu na 5 kilometrů či denní trasu na 25 kilometrů. Nakonec, v 10 hodin začala rozcvička nordic walkerů, kteří se vzápětí vydali na 15 kilometrů.

Zlatohorský treking si opět nenechala ujít řada našich severních sousedů z Polska. Není divu, akce probíhá v uvolněné a přátelské atmosféře a je vyhlášená precizní organizací. Po cestě je řada občerstvovacích míst, kde si mohou účastníci opéct buřty, dostanou chleba se škvarky, tatranku… A samozřejmě slivovici, vzhledem k lokalitě. I letos si účastníci pochod velmi pochvalovali a řada z nich se plánuje na Zlatohorsko vrátit, však je tady tolik míst, která stojí za návštěvu,“ uvedla Kristína Schejbalová.