REPORTÁŽ: Znojmo ovládl Festival dračích lodí s mezinárodní účastí

Předposlední zářijový týden byl v jihomoravském městě ve znamení dračích lodí. Po úvodu v podobě středečních a čtvrtečních závodů dětí a pátečních tréninkových jízdách přišel ve Znojmě v sobotu 24. září čas na Festival dračích lodí a dvanáctý ročník Neoficiálního mistrovství světa amatérských posádek dračích lodí, které si nenechalo ujít 15 posádek a více než 2 000 diváků.

Počasí vyšlo na jedničku, zkrátka babí léto jak má být. Posádek jsme měli původně přihlášených víc, ale pět se jich bohužel muselo odhlásit pro nemoc. V podmínkách tohoto podzimu, který je až na výjimky poměrně sychravý, je to u vody hned. Jsme velice rádi, že od těch, co dorazili, padla slova chvály, co se organizace akce týče. Máme mělkou a úzkou řeku, takže je to vždy náročné vytyčit tak, aby byly podmínky regulérní, tím víc nás těší, když se to vydaří,“ uvedl Petr Štěrba z pořádající Asociace vodních sportů Znojmo.

Program v přírodním areálu pod Sedlešovickým mostem odstartoval v sobotu v 10 hodin. Posádky postupně nastupovaly proti sobě v průběhu celého dne na trati 150 metrů, až si to trojice nejlepších rozdala o cenné kovy ve finále. V pauzách se na dračí lodi místního oddílu mohli ve třicetiminutových intervalech svézt návštěvníci a zjistit tak, co plavba obnáší.

Ozvláštněním v případě znojemského Festivalu dračích lodí je již zmiňované Neoficiální mistrovství světa amatérských posádek. Podmínkou účasti je, že si tým vybere národnost, kterou bude reprezentovat, a tomu uzpůsobí kostýmy. Na Dyji se tak proháněli reprezentanti Norska, Švýcarska, Libérie, Japonska, Finska, Tahiti, Pitcairnových ostrovů, Švédska, Kuby, Československa, Tatarstánu, Skotska a hned dvakrát Rakouska.

Vedle samotného sportovního výkonu máme též kategorii, v níž hodnotíme nejlepší kostým. Tentokrát se ocenění dočkala posádka z Kvasic, která reprezentovala Skotsko. Povedení ale byli rovněž rakouští policisté z Vídně, kteří se rozhodli zachovat věrnost své rodné zemi a oblékli na závod tyrolské kroje. Kromě nich se ze skutečných zahraničních účastníků zapojili rovněž Slováci. Nejrychlejší čas dne si pak připsal tým s názvem Nostradamus reprezentující Kubu,“ popsal Petr Štěrba.