Rohálovská desítka láká na veteránské mistrovství i favority let minulých

Jako už tradičně i letos se poslední únorovou sobotu, tedy 24. února, sjedou do Prusinovic na Kroměřížsku vyznavači běhu, aby se postavili na start 31. ročníku silničního závodu Rohálovská desítka. Letošní ročník bude zároveň Mistrovstvím České republiky veteránů. Akce je součástí projektu České unie sportu Tipsport Sportuj s námi, pátým závodem Velké ceny vytrvalců Olomouckého kraje 2024 a spolu s MTB Rohálovskou padesátkou, která se pojede 27. dubna, také Rohálovského duatlonu.

„Limit pro přihlášky jsme letos stanovili na 500 účastníků a v pondělí před závodem nám zbývá už jen nějakých 12 míst. Samozřejmě že když někdo dorazí a bude se chtít přihlásit na místě, tak mu bránit nebudeme. K tomu se v doprovodných závodech pro děti zapojí kolem 150 až 200 malých závodníků, tam to ovšem vždy hodně závisí na podmínkách. Moc doufáme, že k nám bude počasí příznivé, ten výhled je ale zatím všelijaký,“ uvažoval Ondřej Němec z pořádajícího Běžeckého klubu Holešov.

Zahájení sportovního programu obstarají od 9,40 hodin na prostranství před Kulturním domem Prusinovice závody mladých nadějí od nejmenších dětí, jež se představí na 80 metrů, po starší žáky na 1500 metrů. Ve 12 hodin pak do okolního terénu vyrazí samotný peloton Rohálovské desítky. Běžce čeká lehce zvlněná desetikilometrová trasa s celkovým převýšením 130 metrů vedoucí po silnici do Tučap a zpět.

Na startu nebude scházet řada úspěšných závodníků z let minulých. Mezi muži k největším favoritům patří loňský mistr České republiky v půlmaratonu Jakub Zemaník a jeho oddílový kolega z SSK Vítkovice David Chvistek, loňský vítěz Tomáš Habarta ze Slovácké Slavie Uherské Hradiště nebo Tomáš Křivohlávek ze Šumperka. Mezi ženami se představí opět loňská premiantka Barbora Macurová, před rokem druhá Katarína Pejpková, vítězka z roku 2022 Petra Pastorová či talentovaná juniorka Iva Gieselová ze Šumperka.

„Neuvěřitelnou bilanci 31 startů v 31 ročnících zapíše Jiří Prokop z oddílu Běhy Zlín. Jelikož je náš závod letos zároveň veteránským mistrovstvím, budou starší kategorie dost nabité a získat nejcennější kov nebude rozhodně samozřejmost. Zatím nejstarším přihlášeným je Vladislav Knebl, ročník 1935. Před rokem naše závody měly příjemnou návštěvu v podobě paní Heleny Fibingerové. Slavné koulařce se u nás tak zalíbilo, že se letos k naší velké radosti ujala role ambasadorky. Nejen mladé běžecké naděje se tak budou moci vyfotit a prohodit slovo s ní nebo s úřadujícím mistrem České republiky z haly na 800 metrů Danielem Kotyzou z Univerzity Brno,“ uvedl Ondřej Němec.