Rohálovská desítka letos čeká sedmitisísího jubilanta

K nejkvalitnějším silničním atletickým závodům ve zlínském regionu v zimním období patří Rohálovská desítka. V sobotu 25. února odstartuje v Prusinovicích na Kroměřížsku svůj 24. ročník.

Rohálovská desítka

Start hlavního závodu, který je zároveň úvodním podnikem 9. ročníku Moravsko-Slovenského běžeckého poháru a také osmým závodem 37. ročníku Velké ceny vytrvalců Olomouckého kraje, plánují pořadatelé na 12. hodinu od místního kulturního domu.

Rohálovská desítka se poběží na kopcovité trati z Prusinovic do Tučap a zpět. V loňském roce, který přinesl účastnický rekord v počtu 565 dospělých a 303 mládežnických vytrvalců,  zde slavili úspěch Keňané v barvách maďarského Benedek Teamu. Mezi muži byl nejrychlejší Kiprono Silas Too za 30:07 min. a mezi ženami Betty Chepletingová za 36:01 min. Traťové rekordy a drží od roku 2009 Tanzánec Ezekiel Jafari Ngimba časem 29:26 min., a od roku 2002 Petra Kamínková výkonem 34:37 min.

Závod, o jehož pořadatelství se dělí prusinovičtí členové TJ, hokejového oddílu, dobrovolní hasiči, Obecní úřad a Běžecký klub Holešov, nabízí sedm kategorií mužů a pět kategorií žen. Mládež se představí dokonce ve čtrnáct kategoriích na tratích od 80 do 1 500 metrů.

„Náš závod běžel v roce 2003 i tehdejší premiér české vlády Vladimír Špidla. Čestným hostem letošního ročníku bude sedmnáctinásobná světová rekordmanka ve skoku o tyči a čtvrtá skokanka z olympijských her v roce 2000 v Sydney Daniela Bártová. A další zajímavost – pro závodníka, který se objeví v cíli jako 102. v pořadí, máme připravenou věcnou cenu. Stane se totiž 7000. účastníkem v historii závodu,“ říká Ondřej Němec z organizačního štábu akce.

Závod, který pomáhá zajišťovat 110 dobrovolníků, má letos favority ve dvojnásobném vítězi Janu Kreisingerovi ze Studence, vítězi z roku 2014 Ukrajinci Alexandru Matvičjukovi, o startu vážně uvažuje rovněž halový mistr Evropy z Prahy 2015 a český reprezentant Jakub Holuša z Dukly Praha. Mezi ženami by se o prvenství měly utkat jedenáctinásobná vítězka Petra Kamínková z Olomouce a Ukrajinka Valentyna Tiljarská.

Prezence pro dětské a žákovské kategorie se uskuteční v kulturním domě v Prusinovcích od 8,40 do 11 hodin, pro hlavní závod je určena doba od 9 do 11,15 hodin v tělocvičně. Maratón startů zahájí ti nejmenší běžci v 9,40 hodin, hlavní závod má start ve 12 hodin a o dvě hodiny později je připraveno vyhlášení výsledků.

„Včas přihlášení, kteří zároveň zaplatili startovné 150 korun, se mohou těšit na zvonečky z rusavské keramiky, originální nášivku a samolepku, všichni účastníci pak na vyhlášený guláš, čaj a neopakovatelnou atmosféru. Děti budou mít v sále kulturního domu připraveny hry a soutěže, o které se postará středisko volného řasu TYMY Všetuly. Bude vyhlášena tipovací soutěž na čas vítěze, máme připravenou diváckou tombolu a všichni si celý den budou moci pochutnávat na domácích specialitách. Na večerní taneční zábavě zahraje místní rocková skupina Endiaron,“ vybírá Ondřej Němec z pestrého doprovodného programu.