Rohálovská desítka má za sebou jubileum, v mrazivém počasí rekord trati odolal

 

 

 

 

 

 

Přesně, jak velí tradice, odstartoval poslední únorovou sobotu jubilejní, pětadvacátý ročník Rohálovské desítky. Silniční běh z Prusinovic do Tučap a zpět letos přitáhl navzdory mrazivému počasí stovky závodníků.

V sobotu 24. února v pravé poledne vyběhli závodníci na desetikilometrovou trasu za nelehkých povětrnostních podmínek. Na startu panoval mráz, rtuť teploměru klesla na –5°C, situaci navíc komplikoval silný vítr. „Běžci se s počasím popasovali většinou statečně. Nízké teploty přesto některé odradily, takže nakonec na trať vyběhlo 530 závodníků, ačkoliv startovné mělo zaplaceno 600 běžců. Nepříjemný byl silný severovýchodní vítr, který foukal proti závodníkům v druhé polovině trati. Odhaduji, že tam mohli tak dvě minuty ztratit,“ popisuje ředitel závodu Ondřej Němec z pořádajícího oddílu BK Holešov.

Mužská kategorie podle očekávání nabídla ostrý souboj o vítězství až do finiše, když se odtrhla dvojice favoritů – Ukrajinec Oleksandr Matvičuk a Maročan Abderrahim Elasri, od něhož se očekávalo, že zaútočí na devět let starý rekord trati v hodnotě 29:26 min., který stanovil svým výkonem tanzanský atlet Ezekiel Jafari Ngimba.

Atak historicky nejlepšího času znemožnil marockému běžci ostrý protivítr a ve finále se musel spokojit s druhým místem. Ačkoliv se snažil po celý závod udolat ukrajinského soupeře, nepovedlo se mu to. Když se mezi oběma borci rozhodovalo v napínavém finiši, neměl Maročan Elasri potřebné síly a doběhl druhý.

Ženský závod překvapení nepřinesl, na desetikilometrové trati svou fyzičku stejně jako v minulých ročnících opět nejlépe ze všech zúročila olomoucká rodačka Petra Kamínková. Její nástupkyní do budoucna by mohla být dvaadvacetiletá talentovaná atletka Tereza Korvasová závodící za pražskou Duklu, které v sobotu patřilo mezi ženami druhé místo.

Dopolední program patřil dětským závodům – i tady se však neblaze projevil mráz. „Očekávali jsme až 300 dětí, nakonec jich běželo asi 170. Řádí chřipková epidemie, k tomu se přidaly prázdniny v našem regionu a v neposlední řadě spousta rodičů děti nepustila kvůli mrazu,“ vysvětluje Ondřej Němec.

Kdo se zimy nezalekl, rozhodně nelitoval. Kromě napínavých soubojů na trati a VIP hostů z řad sportovců jako Petr Korbel či Daniela Bártová si na své přišli i gurmáni. „Pro všechny jsme navařili guláš, pro naše děvčata to v takovém množství byla premiéra a mě velice těší, že máme plný Facebook nadšených reakcí. O ty ostatně nebyla nouze ani v průběhu dne. Účastníky potěšily také pamětní medaile a skleničky, které si každý odnesl domů,“ zhodnotil jubilejní ročník Rohálovské desítky Ondřej Němec.

Rohálovská desítka 2018 – 25. ročník, muži celkově: 1. Oleksandr Matvičuk (JM DEMOLEX Bardejov) 31:17 min, 2. Abderrahim Elasri (Maroko) 31:21, 3. Jiří Čípa (Salomon-Suunto/BehejBrno.com) 31:59, ženy celkově: 1. Petra Kamínková 38:20 min, 2. Tereza Korvasová (Dukla Praha) 39:22, 3. Irena Pospíšilová (AK Drnovice) 40:06.

Kompletní výsledky na webu www.atletikauni.cz.